Haham'dan vicdanın sesi

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Belçikalı haham, yaklaşık 10 bin kişiye yaptığı konuşmasına “Selamun aleykum” la başladı, “Selamun aleykum” diyerek bitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gösteride en fazla alkışı alan Borreman, konuşmasından sonra Zaman’a kısa bir mülakat verdi. İsrail’in “gayrimeşru bir devlet” olduğunu savunan Borreman, “İsrail devlet terörü işliyor, bu ülke terörist bir devlettir.” dedi. Siyonist İsrail devletine tamamen karşı olduğunu söyleyen Haham Borreman, “Siyonistler Yahudi, Yahudiler de Siyonist değildir.” dedi. Borreman, bu sloganı boynuna astığı levhada gösteri boyunca taşıdı. İsrail’in sadece Lübnan’a karşı değil, Filistin ve bölgedeki bütün ülkelere karşı terörist bir siyaset yürüttüğünü söyleyen Borreman, Batılıların El Kaide için kullandıkları “İslam dinini rehin aldılar” benzeri bir ifadeyi İsrail için kullandı. İsrail’i Musevilik ve Yahudileri “rehin almakla” itham eden Borreman, “Biz Müslüman kardeşlerimizle barış içinde yaşamak istiyoruz. Yüzlerce yıl zaten böyle oldu. Barış için İsrail hemen işgal ettiği bütün kardeş Arap topraklarından geri çekilmelidir.” dedi.

ABD ‘küstahlığının’ ve AB ‘vurdumduymazlığının’ İsrail’i yüreklendirdiğine işaret eden Borreman, “ABD ve İsrail önüne geleni haydut devlet (rogue state) ilan ediyor. Bugün dünyada bir tek haydut devlet var; o da İsrail.” dedi. Filistinlilerin, Lübnanlıların emperyalizme karşı mücadelelerini desteklediklerini vurgulayan Borreman, “ABD emperyalizmine karşı sesini yükselten İran, K. Kore ve Venezüella’yı selamlıyorum.” dedi.

Gösteriye bazı Türkler de katıldı. Elinde Türk ve Belçika bayrağıyla mitinge iştirak eden Ramazan Taşkın, ABD ve İsrail’i ‘vampir’ olarak nitelendirirken, İslam âleminin güçsüzlüğünün de ‘utanç verici’ olduğunu söyledi. Taşkın’ın 12 yaşındaki oğlu Sinan ise televizyonlarda, öldürülen ve öksüz-yetim kaldıkları için ağlayan çok sayıda çocuk gördüğü için gösteriye geldiğini anlattı. Belçikalı Stef Langmans da Belçika ve AB’nin İsrail şiddetine karşı sessizliğinin utanç verici olduğunu vurguladı. Bilal Benyaich ise “Burada, Filistin ve Lübnan’ın kolonileştirilmesini protesto edip, meşru direnişlerini destekliyoruz.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious