Haider rapora göre kaza kurbanı

Haider rapora göre kaza kurbanı.9368
  • Giriş : 12.10.2008 / 18:53:00

Savcılık tarafından açıklanan ilk otopsi raporuna göre, Avusturya'nın aşırı sağcı politikacısı Jörg Haider'ın ölüm nedeni, 70 kilometrelik yolda 142 kilometre hızla gitmesi olarak açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avusturya'nın aşırı sağcı politikacısı Jörg Haider'ın ölüm nedeni, savcılık tarafından açıklanan ilk otopsi raporuna göre 70'lik yolda 142 kilometre ile gitmesi oldu.

Savcılık ve doktorlar, Haider'ın yaralanmaları nedeni ile kurtulma şansının bulunmadığını açıkladı. Avusturya Gelecek Birliği Başkanı (BZÖ) ve Kärnten Eyalet Valisi Jörg Haider'ın kaza sebebi bugün savcılığın yaptığı inceleme sonucu açıklanırken, Haider'in 2 şeritli ve 70 kilometre hız sınırı olan yolda, 142 kilometre hızla gittiği kaydedildi.

Klagenfurt Savcılık Sözcüsü Gottfried Kranz yaptığı açıklamada, "Jörg Haider'ın vücudunun birçok bölgesinde ölümcül yaralar vardı. Kazanın hemen ardından müdahale şansı olsa bile, Haider'ın kurtulma şansı yoktu. Jörg Haider kazanın hemen ardından hayatını kaybetti" diye konuştu.

Otopsi sonunda Jörg Haider'ın kaza öncesi bilincinin yerinde olduğu dile getirilirken, Savcılık Sözcüsü kaza öncesi kalp krizi gibi bir durumun da mümkün olmadığını açıkladı.

"SUİKAST YOK, KAZA NEDENİ AŞIRI HIZ"

Jörg Haider'in dünyanın en güvenli araçlarından olan Volkswagen Phaeton V6 makam aracı ile kaza geçirmesi suikast spekülasyonlarına yol açarken, savcılığın ilk raporunda araçta teknik bir sorun tespit edilemediği, kazaya Haider'ın 142 kilometre hızla gitmesinin neden olabileceği kaydedildi.

Kazadan hemen önce bir arabayı sollayan ve sağ şeride normal şekilde geçen Jörg Haider, hemen akabinde aşırı hız nedeni ile aracın yol kenarındaki beton direğe ve itfaiyenin yangın musluğuna çarptığı daha sonra da birçok takla atarak dört teker üstünde durduğu belirtildi.

Savcılık Sözcüsü Kranz, "Yapılan incelemeler, teknik bir hata ya da bir sabotaj ihtimalini ortadan kaldırdı" derken, kaza nedeni olarak aşırı yorgunluk ya da görüş mesafesi de speküle edildi. Ayrıca havadan çekilen fotoğraflarda, eski yer çizgilerinin yeni yer işaretlemelerinin yanında görünmesinin, Haider'ı refleksel bir hataya yöneltmiş olabileceği de kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*