Hain, şehit asteğmenin eriymiş!

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

PKK’ya gizli bilgiler vererek firar eden sonra dayakalanan hain erin, şehit Zeki Burak Okay’ın bölüğünden olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SİLAH arkadaşlarına hainlik ederek, görev yaptığı Hakkári-Çukurca ilçesi Köprülü Jandarma Sınır Taburu’nun oynak mevzileri hakkında PKK’lılara bilgi veren er Abubekir Polat’ın, baskında şehit düşen asteğmen Zeki Burak Okay’ın askeri olduğu ortaya çıktı. Eylemden önce birliğinden silahıyla birlikte kaçan Polat’ın yakalanması için gün boyu dağlarda dolaşan Okay, aynı günün akşamı nöbetçi olduğu mevzide saldırıya uğrayıp şehit düştü. Askeri birlikle ilgili bilgileri PKK’lılara veren Abubekir Polat’ın yakalandığını Hürriyet’ten öğrenen şehit asteğmenin babası Sezai Okay, "O haini ve onlara cesaret verenleri asla affetmeyeceğim" dedi.

EYLEMDEN ÖNCE KAÇTI

Daha önce "oynak mevzii" olarak nitelendirilen yerlerde nöbet tutan er Polat, edindiği bilgileri teröristlerle yaptığı buluşmada anlattı. Teröristlerin saldırıda bulunmasından bir gün önce de silahını alarak birlikten kaçtı. Bölük komutanlığını yaptığı birlikte, kendisine bağlı erin, PKK’lılarla telefon bağlantısı kurduğunun ortaya çıkması üzerine asteğmen Okay, bir timle gün boyu "hain er"i aradı. Okay’ın babası Sezai Okay, oğlunun bu konudaki sözlerini şöyle açıkladı:

GÜN BOYU ARAMIŞ

"PKK’lılara bilgi veren, birliğinden firar eden er Abubekir Polat, oğlumun askeriymiş. Hatta firarından bir gece önce de onunla konuşmuş, davranışlarını, hareketlerini düzeltmesini istemiş. Bunu bana telefonla anlattı. Oğlumla her gece konuşurduk. Bu asker, yapacağını yapıp mevziler konusunda PKK’lılara bilgi verip firar ediyor. Yakalama görevi de onun askeri olduğu için oğluma veriliyor. Gün boyu onu aramışlar, bulamamışlar. Birliğine geldikten sonra mevzi nöbetine gidiyor. O gece bizi ve nişanlısını aradığında çok yorgun olduğunu, firar eden askeri bulamadığı için canının çok sıkkın olduğunu söyledi. Görüşmeden sonra telefonu kapatacağını söyledi. Bu oğlumla son konuşmamız oldu. Haini asla affetmeyeceğim. Olayları bu noktaya getiren, teröristleri cesaretlendirenleri de affetmeyeceğim. O da aldatılmış birisi."

OĞLUM TABİİ Kİ ŞEHİT

Oğlu için "şehit değil" sözlerine açıklık getiren de Sezai Okay, "Tabii ki benim oğlum, vatanı için şehit oldu. Benim sözlerim, yanlış yapanları uyarmak içindi. Tabii vatanım sağolsun. Ben oğlumun şehitliğiyle gurur duyuyorum. Ben hain değilim" dedi.

YAKIŞTIRAMADIM

Başbakan’ın "Askerlik yan gelip yatma yeri değil" sözleri için şehit babası Okay, "Başbakan, ’ben o babayı, anneyi ve onların acısını anlıyorum. Biz kusurluyuz’ demesi gerekirken farklı şeyler söylüyor. Bu da hepimizi üzüyor" dedi.

Öldürün diye mi verdim

Şehit Asteğmen Zeki Burak Okay, Bursa Ulucami’de kılınan namazın ardından toprağa verilirken acılı anne Neriman Okay, "Oğlumu bisiklete bindirmedim ben, kaza yapıp, ölür diye. Devlet okullarında okutmadım, döverler diye. Ben oğlumu askere gönderdim. Ben onu öldürün diye mi verdim?" diye feryat etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious