Hain kampında hain koalisyon!

  • Giriş : 29.10.2007 / 08:43:00
  • Güncelleme : 29.10.2007 / 08:52:03

PKK’nın yanında; İngiliz, Rus, Alman, Yunanlı, İranlıl ve Araplar da savaşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sunday Times gazetesi de ABD ve Irak’ın giremediği Kandil’e girdi. Kamplarda her milletten terörist olduğu İngiliz, Rus, Yunan, İranlı ve Araplar’ın eğitim gördüğü kaydedildi...

Türk sınırından 100 km. uzakta bulunan Kandil Dağı’na çıkan kadın muhabir Hala Jaber, izlenimleri gazetede tam sayfa olarak yayınladı. Jaber, “doğal bir sığınak” olarak nitelendirdiği Kandil Dağı’nda eğitim gören PKK’lar arasında yalnızca Kütler değil, her milletten terörist olduğunu bildirdi. İngiliz, Rus, Alman, Yunanlı, İranlı ve Arap teröristlerin PKK saflarında çarpıştığına dikkat çeken kadın gazeteci, kampta eğitim gören en az 3 İngiliz’le tanıştığını kaydetti. İşte muhabirin Kandil izlenimleri:

Herkes kampları biliyor

- Erbil’den ciple yapılan 3 saatlik bir yolculuğun ardından PKK’nın kontrol noktasına ulaştık. Türkiye’nin, Kuzey Irak’taki Kürt hükümetinden PKK’ya yönelik uygulamasını istediği yaptırımlara karşın, Barzani’nin askerlerinden onlara yönelik herhangi bir eylemin işereti yoktu. Iraklı peşmergelere ait birçok kontrol noktasından geçtik. Her noktada da görevli askerler Kandil’e gittiğimizi duyunca bize geçmemiz yönünde işaret yaptılar, hatta PKK kamplarına giden yolu neşe içinde tarif ettiler.

PKK’ya yardım sürüyor

- PKK’nın lojistik ve ikmal yolları da Barzani yönetimince kesilmiş değil. Yolumuz üzerinde PKK kamplarına giden arkası ağzına kadar gıda ve malzeme yüklü birçok 4X4 araç gördük. Kandil’in yolu bir jipin ancak geçebileceği genişlikte. Bir taraf olduğu gibi uçurum. Derin vadiler boş gibi görünse de, buralarda silahlı PKK’ların konuşlandığını öğreniyoruz.

- Bizi ilk PKK kontrol noktasında 3 militan ellerinde kaleşnikoflarla karşıladı. Sinirli hareketlerle pasaportlarımızı ve cep telefonlarımızı aldılar. Çünkü koordinatlarının uydudan belirlenmesinden korkuyorlardı.

Dağa dağılmış haldeler

- Kamplarına götürdüklerinde çaylar hazırlanmıştı. Yanımızda teröristler uydu anteniyle televizyondan dünyadaki son gelişmeleri takip ediyordu. İçinde bulunduğumuz yer dışı kamuflajlı taştan bir barınaktı.

- Kandil Dağı’nda bulunduğumuz süre içerisinde iki PKK kampını ziyaret ettik. Çay içtiğim ilk kamptan diğerine araçla 2 saatte gittim. Zaten araba da yürüyüş hızında gibi gidiyor. Çevreye dağılmış olan PKK hücrelerine ise sadece keçi yollarından ulaşmak mümkün. Kurteik denilen köyü geçince ikinci kampa ulaştık. Burada daha çok çay içip “Kürt bağımsızlığı” sözleri dinledik. Dönüşte Türk jetlerinin tepemizde uçtuğunu farkettim.


Son 1 ayda Kandil’e gidenler
* The Independent
* The Times
* The Sunday
* Times
* The Guardian
* Daily Telegraph
* NY Times
* W. Post
* El Cezire
* BBC
* Reuters
* AP
* AFP


Peşmerge ile PKK arası 30 dakika

Gazetecilerin ifadesine göre Kandil’den önceki Kürt kontrol noktaları tamam göstermelik. Barzani’nin askerleri, PKK kamplarına giden yolu tarif edecek kadar umursamazlar. Araçlar üstün körü aranıp geçişine izin veriliyor. Son Kürt kontrol noktasıyla PKK’lıların kontrol noktası arasındaki mesafe ise sadece 30 dakika.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious