Hain saldırı! YENİ ŞAFAK

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Barosu’na kayıtlı Alparslan Arslan adlı avukat, dün sabah Danıştay’ı kan gölüne çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

10 Mayıs günü 138. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlayan Danıştay, dün kana bulandı. İstanbul Barosu’na kayıtlı Alparslan Arslan adlı avukatın silahlı saldırısı sonucu başından yaralanan Danıştay 2. Dairesi üyesi Mustafa Yücel Özbilgin yaşamını yitirken, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden ile üyeler Ayfer Özdemir, Ayla Gönenç ve Tetkik Hakimi Ahmet Çobanoğlu yaralandı. Yaralılar, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde tedavi altına alındı.

HEYETE 11 EL ATEŞ

Arslan, dün saat 09.45’de Danıştay binasına geldi ve avukat kimliğini gösterek, hiç şüphe çekmeden rahatça içeri girdi. 2. Daire’nin bulunduğu 5. kata çıkan Arslan, ”Kamu görevlilerine ait mevzuattan doğan uyuşmazlıklara ilişkin” davaları müzakere eden heyetin bulunduğu müzakere odasının kapısını açarak içeri daldı ve x-ray cihazında hiçbir şekilde tespit edilemeyen Glock marka tabancasını çıkartarak, üyelere 11 el ateş etti.

Heyeti kurşun yağmuruna tutan saldırganın ”Allahu Ekber ve Allah’ın gazabı üzerinizede olsun” şeklinde bağırarak kaçmaya çalıştığı belirtildi. Saldırgan, 2. Daire’nin bulunduğu 5. kattan asansörle inip dışarı çıkmak isterken, bu sırada ana kapıda bekleyen polislerle karşılaştı. Paniğe kapılarak polislere de bir el ateş eden saldırgan, daha sonra kıskıvrak yakalanarak karakola teslim sedildi.

’BUGÜNE KISMETMİŞ’

Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, oradan da Terörle Mücadele Şubesi’ne getirilen saldırganın üzerinden, İstanbul Barosu’na kayıtlı, 1977 Bingöl Kığı doğumlu ”Alparslan Arslan” adına düzenlenmiş avukat kimliği çıktı. Aslan’ın ”Saldırıyı dün gerçekleştirecektim, koşullar uymadı. Bugüne kısmetmiş” dediği bildirildi.

1 GÜN ÖNCE KEŞİF

Toplantının sürdüğü sırada Danıştay 2. Daire’ye saldırı düzenleyen Alparslan’ın, önceki gün de aynı saatlerde Danıştay 2. Dairesi’ne giderek başkanın odasının kapısını zorladığı, görevlilerin polise haber vermesi üzerine binadan ayrıldığı öğrenildi.

HAMZA KELEŞ SORUŞTURACAK

Olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı çok yönlü soruşturma başlattı. Olayı haber alan Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Boyrazoğlu ile terör ve organize suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hamza Keleş, olay yerine geldiler. Yapılan ilk incelemenin ardından, Keleş ve Cumhuriyet Savcısı Şemsettin Özcan, olayla ilgili soruşturmayı başlattı. Keleş, daha önce gazeteci Uğur Mumcu ile ilgili soruşturmayı da yürütmüştü.

Örgüt bağlantısı yok

Bu arada savcıların Hizbullah bağlantılı soruşturma başlattığı iddiasına karşılık yapılan ön inceleme ve soruşturmada Arslan’ın bir örgüt bağlantısı tespit edilmedi.

Soğukkanlı tavrıyla dikkat çekti

Sorgulanmak üzere terörle mücadele ekiplerine teslim edilen Arslan burada üç saat tutuldu. Sanık avukatın güvenlik tedbirleri gereği üzerine çelik yelek giydirildiği görüldü. Saldırgan şık giyimi ve soğukkanlı tavırlarıyla dikkat çekti.

Polis iki kişiyi arıyor

Ankara polisi, Danıştay’a silahlı saldırıda bulunan Alparslan Arslan’a yardım ettiğinden kuşkulanılan iki kişinin peşinde. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından sorgulanan saldırganın sürekli olarak, ”Türban kararına imza attıkları için öldürdüm” dediği ve olayı münferit olaraka gerçekleştirdiğini söylediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious