Hain saldırının kurbanı 'hafız'mış

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Malatya'da öldürülen Necati Aydın'ın ağabeyi Melik Aydın, kardeşinin “25 yaşına kadar Kur'an kursuna devam ettiğini, 5 vakit namazını kıldığını ve hafız olduğunu” belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


19 Nisan 2007
Malatya'da öldürülen Aydın'ın ağabeyi: Kardeşim hafızdı!

DHA-A.A

Malatya'da öldürülen Necati Aydın'ın İzmir'deki ağabeyi Melik Aydın, kardeşinin “25 yaşına kadar Kur'an kursuna devam ettiğini, 5 vakit namazını kıldığını ve hafız olduğunu” belirterek, “Hristiyan kızla evlendikten sonra dinini değiştirdi ve ailesini reddettiğini” söyledi.

İzmir'in Menemen İlçesindeki evinde AA muhabiri ile görüşen Melik Aydın, Malatya'daki yayınevinde öldürülen kardeşi Necati'nin 25 yaşına kadar “dinine çok bağlı” biri olduğunu, “5 vakit namazını” kıldığını, “Kur'an kursuna devam ettiğini ve hafız olduğunu” anlattı. Kardeşinin “kılamadığı namazları liste yaparak daha sonra kıldığını” ifade eden Melik Aydın, “Bizim evde kalırken odasının duvarına hat sanatına uygun yazılar yazdı” diyerek, bu yazıları gösterdi.

“HIRİSTİYAN KIZLA TANIŞTIKTAN SONRA DEĞİŞTİ”

Kardeşinin, İzmir'de bir firmada muhasebeci olarak çalışmaya başladıktan sonra Şemsa Kılçıksız ile tanıştığını belirten Aydın, Hristiyan olan bu kızla tanıştıktan sonra “giderek değişmeye başladığını” söyledi. İnşaat taşeronluğu yapan Melik Aydın, kardeşiyle ilgili şunları anlattı:

“Yanılmıyorsam 1995 yılıydı. Geç saatlere kadar eve gelmedi. Merak edip kız arkadaşı Şemsa Kılçıksız'ın evini aradık. Bize 'kardeşiniz Hristiyan oldu' dedi. Biz inanmayınca, 'Eve gelince kardeşinize sorun' diyerek telefonu kapattı. Bir süre sonra eve gelen kardeşim Necati'ye Şemsa'nın söylediklerini iletince, doğru olmadığını ve kendisinin Şemsa'yı Müslüman yapacağını söyledi. İşine devam ederken Şemsa ile görüşmeleri daha da sıklaştı. Bu arada, izinli olduğu pazar günleri mutlaka bir bahane uydurup sabah evden çıkıp akşam geliyordu. Sonradan öğrendik ki kilisede pazar günü düzenlenen ayinlere katılıyormuş. Daha sonra Şemsa Kılçıksız ile evlendi ve 1999 yılında da Hristiyan oldu.”

Hristiyan olduktan sonra kardeşi Necati'nin kendilerine bir mektup gönderdiğini belirten Melik Aydın, “Öncelikle sizleri Rab İsa Mesih'in yüce selamıyla selamlıyorum” diye başlayan mektubu gördüklerinde şaşkına döndüklerini söyledi. Melik Aydın, kardeşinin mektubunun bazı bölümlerinde şu satırların yer aldığını bildirdi:

“Yaşadığımız onca karmaşa ve çatışmadan sonra verilmiş olan net kararla Mesih İsa'ya yakın olan imanımı muhafaza etmek, yaşamak ve sonuna kadar bu gerçeği muhafaza etmek için sizden ayrı olmaya karar verdim... Bunun için sevinin, kurtuluşu İsa'ya olan imanımla kazandım. O'nsuz yaşamak ölümü ve yok oluşu ebediyen hak etmek demektir...”

HAYATI ANİDEN DEĞİŞTİ

Kardeşi Necati'nin evlenmeden önce işe otobüsle gidip geldiğini söyleyen Melik Aydın, “evlendikten sonra hayatının bir anda değiştiğini” söyledi. Melik Aydın, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Evlendikten sonra lüks bir hayat yaşamaya, Avrupa ve ABD'de tatile gitmeye başladı. Evliliğinden 2 çocuğu oldu. İncil dağıtmaya başladı. Ege Bölgesinde İncil dağıtımı yaptı. 2000 yılında Kemalpaşa'da İncil dağıtırken şikayet üzerine gözaltına alındı ve tutuklandı. Bir ay tutuklu kaldıktan sonra şikayetin geri alınması üzerine serbest kaldı. 4 yıl önce Malatya'ya gitti.”

“VAHŞİCE ÖLDÜRÜLDܔ

Kardeşinin ve 2 arkadaşının boğazlarının kesilerek öldürülmesi haberini ”büyük bir üzüntü” ile öğrendiklerini kaydeden Melik Aydın, “Her ne olursa olsun, bir insanın boğazının kesilerek vahşice öldürülmesini tasvip etmek mümkün
değil” dedi.

KAYINPEDERİ: AİLESİ NECATİ'Yİ DIŞLADI

Necati Aydın'ın Hatay'ın Altınözü İlçesi'nde oturan 69 yaşındaki kayınpederi Mihail Kılçıksız ise, kendilerinin Hıristiyan olduklarını, ancak damadını dinini değiştirmesi için zorlamadıklarını söyledi. 9 çocuk babası çiftçi Mihail Kılçıksız, kızı Şemsa ile damadının yaklaşık 9 yıl önce İzmir'de tanışıp birbirlerini sevdiklerini anlattı. İlçeye bağlı Tokaçlı Köyü'nde oturan Kılçıksız, damadının öldürülmesiyle yıkıldıklarını anlatarak, şunları söyledi:
“Çok acı bir şey. Bir kız, bir erkek çocukları vardı. Biz Hıristiyan kökenli bir ailedeniz. Ben Ortodoksum. Köyümüz 300 hanelidir, bin 500 nüfusu var. Çoğumuz Ortodokstur. Birçok akrabamız da Avrupa'ya taşındı. Necati, İslam kökenliydi. Kızımla tanıştıktan sonra değişiklikleri ailesi fark etmiş. Ben ise ailesine bildirdim. Çocuklarının hıristiyanlığa merak saldığını bildirdim, ailesiyle görüştüm. Ama, onlar Necati'yi aforoz ettiler, sahipsiz bıraktılar. ‘Allah birdir, hepimiz aynı yere gideceğiz’ dediysem de Necati'yi kabul etmediler. Ben de, ‘Oğlunuz kendi iradesiyle katıldı, sahip çıksaydınız’ dedim. Necati askerden geldikten sonra kızımla evleneceklerini söylediler, biz de nikahlarını kıydık. Bizim köyde Hıristiyan oldu. Dinini değiştireli 8 sene oldu.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious