Hain saldırıyı PKK üstlendi!

Hain saldırıyı PKK üstlendi!.13435
  • Giriş : 04.01.2008 / 16:05:00
  • Güncelleme : 04.01.2008 / 16:10:22

Terör örgütü hain saldırıyı üstlendiğini belirten bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Örgüt, sitesinden yapılan açıklamada hain olayı üstlendiğini ima etti.

Açıklamada, "Terörist bir devletin vahşi saldırılarına karşı halkın öz savunmasını geliştirerek eylem geliştirmesi kutsaldır. Bölgedeki gelişmelerin hangi yönde olacağı noktasında tahmin yürütmek için kahin olmaya gerek yok. Böyle bir süreçte, Diyarbakır'da patlamadan herkesin bir sonuç çıkarması gerekiyor." denildi.

TERÖRİSTLER 80 KİLO PATLAYICI KULLANDI

DİYARBAKIR'da terör örgütü PKK'nın düzenlediği 5 kişinin ölümü, 68 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırının kurbanlarından 2'si gözyaşları arasında toprağa verildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığına açıkladı. Diyarbakır'ı kan gölüne çeviren bombanın ilk belirlemelere göre A-4 plastik patlayıcı olduğu ve teröristerin yaklaşık 80 kilo patlayıcı kullandığı belirtildi.

Diyarbakır'ın Dağkapı Semti'nde 7'inci Kolordu Komutarlığı helikopter pisti, Kurdoğlu Askeri Lojmanları, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Adliye Sarayı ile özel dershanelerin bulunduğu Yazıcıoğlu Caddesi üzerinde terör örgütü PKK'nın düzenlediği bombalı saldırının ardından, olay yerinin dehşeti havanın bu sabah aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Patlama sırasında yaklaşık 700 öğrencinin bulunduğu özel dershane binası büyük hasar görürken, bu sabah cephesi branda ile kapatıldı. Patlamanın ardından uzman polisler, gece boyunca olay yerinde büyük bir titizlikle inceleme yaparak delilleri tek tek topladı. Patlamanın maydana geldiği Lada marka araç ile askeri personeli taşıyan otobüs sabaha karşı Emniyet Müdürlüğü otoparkına çekilip incelenmeye alındı.

Bomba uzmanlarının yaptığı incelemede, teröristlerin Lada marka otomobil içine yerleştirdikleri bombayı cep telefonu düzeneğiyle uzaktan kumandayla pattıkları belirlendi. Bombanın A-4 plastik patlayıcı olduğu ve yaklaşık 80 kilo bir patlayıcının kullanıldığı kaydedildi. Uzmanlar bombanın tam türünü belirlemek için olay yerinden topladıkları şarapnel parçaları ve diğer delilleri incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü Kriminal Laboratuarı'na gönderdi. Patlamada yaralanan askeri personel ve sivil vatandaşların büyük bölümünde yanıkların olduğu, parmak, burun ve kulak olmak üzere de uzuv kayıplarının bulunduğu belirlendi.

LADA'NIN SAHİBİ DE GÖZALTINDA

Diyarbakır'da patlamanın yaşandığı Lada marka otomobilin sahibinin de gözaltına alınan 4 kişi arasında bulunduğu öğrenildi. Ruhsat kayıtlarından yola çıkan polis gözaltına aldığı ve adını açıklamadığı araç sahibinin ilk ifadesinde otomobili 2 gün önce sattığını söylediği öğrenildi. Araç sahibi, "Ben otomobilimi 2 gün önce sattım ancak ruhsat devrini heniz yapmamıştık. Benim olayla ilgim yok. Aracı alanlar mı yoksa başkası mı arabaya bomba koydu bilemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious