Hainlerin hesaplamadığı ayrıntı

Hainlerin hesaplamadığı ayrıntı.13931
  • Giriş : 10.10.2008 / 09:55:00

Saldırganlar, saldırıyı yapacakları mahalleli tarafından ihbar edileceklerini hesaba katmamışlardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kürsüde DTP adına Fatma Kurtulan konuşuyordu. Kurtulan tezkereyi eleştirip, Öcalan'ın 'Demokratik Cumhuriyet' talebini kendine özgü gerekçeleriyle anlatırken Meclis'in bakanlara ayrılan bölümünde bir hareketlenme oldu. İçişleri Bakanı Beşir Atalay , Başbakan Erdoğan'a bir not iletti. Hem Atalay'ın hem Başbakan'ın yüzü asıldı. Birkaç dakika sonra da genel kurul salonunda hareketlenmeler başladı.

Daha Aktütün saldırısının neden olduğu şok atlatılamadan Diyarbakır'da polise yönelik bir saldırı olmuş, 6 şehit vermiştik. Birkaç gün içerisinde iki büyük saldırı oluyordu ve saldırıların mesaj boyutu kendilerinin çok ötesine geçmişti.

Aktütün saldırısı, PKK'nın yerel seçimlere doğru terör faaliyetlerini iyice tırmandıracağının aleni ilanıydı. Önceki gün Diyarbakır'da yaşananlar, terörün kırsal kentsel ayrım yapmadan bu stratejiyi bütün gücüyle uygulayacağını/uygulamaya çalışacağını kanıtladı. Bu noktada herkese sorumluluk düşüyor. Daha önce çok yaşadık, yine yaşayabiliriz. Örgüt sivilresmi ayrımı yapmadan büyükşehirlerde kanlı saldırılara girişebilir; bu sürpriz olmaz. Üstelik örgütün Kandil'de yapılan son kongresinde 'aktif savunma' politikasından 'orta ölçekli saldırıya geçme' kararının alındığını da unutmamak gerek.

Askeri temel kurallardan birisidir. Eğer stratejide hata yaparsanız, taktik manevralarla bu hatayı düzeltemezsiniz. Çeyrek asırdır süren terörle ilgili stratejik hatalar yapıldığı muhakkak. Sosyal, ekonomik ve askeri boyutları olan girift bir sorunu sadece askeri yöntemlerle çözmeye çalışıldı. Genelkurmay önceki gün çok önemli bir adım atarak strateji merkezlerinin yöneticilerini karargahta ağırladı.

Daha önce de benzeri girişimler olmuştu ama bu toplantı çok çok önemliydi. Çünkü temel noktada; strateji belirleme aşamasında askeri kanat alternatif fikirlere başvuruyordu. Strateji merkezlerinin yöneticileri, akademisyenler tam 7 saat -toplantı bir iki saatte biter diye düşünülmüştü- fikirlerini anlattılar. Askeri erkan daha çok dinleyen, anlamaya çalışan taraftı.

Özellikle dağa çıkışın ve finans kaynaklarının kurutulması konusunda uzun tartışmalar; soru - cevaplar oldu. Asker 25 yıl sonra 'sizi de dinleyelim' demişti. Bundan sonra izlenecek yol için bu doğru bir taktik. Toplantı sonunda da 'irtibatı ko- parmayalım' mesajı verildi. Ankara'da her biri ayrı bir yazı konusu olması gereken çok sayıda olayda üst üste bindi. Hem Aktütün hem Diyarbakır saldırısında sorgulanması gereken çok nokta var.

Her iki olayda da istihbarat zaafı ortaya çıktı. İzmir'deki servis otosuna yönelik saldırıdan sonra polis istihbaratı bütün birimlere servis otolarının güvenliği konusunda ihbarda bulunmuş. Diyarbakır saldırısı ile ilgili ortaya çıkan bir gerçeğin daha altını çizmek gerek. Polise yönelik saldırı çok iyi planlanmış. Korumasız bir polis aracı, rampa yüzünden hız kesmiş, kolay saklanılabilecek Aziziye Mahallesi seçilmiş. Silahlar bilerek bırakılmış...

Ama örgütün hesaba katmadığı bir şey oldu. Saldırganlar Aziziye Mahallesi'nde saklandıkları yerde ihbar edildi. Halk, hainlerin beklentisinin aksine polise saldıranları içinde barındırmadı. Teröristlerin 24 saat geçmeden yakalanmasında, üzerinde durulması gereken önemli ayrıntı bu.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*