Haiti'de çatışma çıktı

Haiti'de çatışma çıktı .8449
  • Giriş : 04.04.2008 / 09:10:00

Haiti'de, 3 kentte düzenlenen yoksulluk ve hayat pahalılığının protesto edildiği gösterilerde, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çatışmalar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güneydeki Cayes kentinde, aralarında lise öğrencileri de bulunan çok sayıda gösterici, yiyecek taşıyan kamyonlara saldırdı. Görgü tanıkları, protestocuların pirinç taşıyan 2 kamyonu yağmaladığını söyledi.


Polisin ve BM'nin Haiti'deki istikrar gücünün göstericilere müdahale ettiği, kentte silah sesleri duyulduğu belirtildi. BM kaynaklarına göre, kentteki gösterilerde ölen ya da yaralanan olmadı.

Kuzeydeki Gonaives kentinde de düzenlenen gösteriye güvenlik güçlerinin müdahale ettiği, göstericilerin çevredekilere taş attığı ve 5 kişinin hafif yaralandığı bildirildi.

Başkent Port-au-Prince'deki gösteride çok sayıda işsiz genç, parlamento binasının önüne yürüdü ve attıkları sloganlarla yetkililerin hayat pahalılığını azaltmak için müdahale etmesi çağrısında bulundu.

Haiti hükümetinden yapılan açıklamada, yağma ve şiddet eylemlerini kınayarak, itidal çağrısında bulundu. Açıklamada, halka yardım etmek için gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious