Hak ihlali için arama motoru

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Hak ihlalleri gözden kaçamayacak! Sanal âlemin ilk insan hakları arama motoru hurisearch 10 Aralık'ta açılıyor. Dünya çapındaki kampanyalara bilgi havuzunda anında ulaşılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın farklı yerlerinden insan hakları grupları, kötü muameleye karşı kampanyaları koordine etmeye yardımcı olmak amacıyla bir arama motoru oluşturdu. Sistemin arkasındaki veritabanı, kurbanların karşılaştığı kötü muamele, özgürlüğü kısıtlananlarla ilgili kampanyalara dair bilgileri içeriyor.

İnsan hakları grupları, bugünkü arama motorlarının kendilerine gerekli bilgileri sağlayamadığı gerekçesiyle bir arayışa geçtiklerini vurguluyor. Koordinasyonu; insan hakları gruplarının, sivil toplum örgütlerinin ve araştırmacıların daha iyi bir bilgi paylaşımı sağlamaları için çalışan, kâr amacı gütmeyen 'Huridocs'a ait olan proje, Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Komitesi ve Uluslararası Kölelik Karşıtları Örgütü gibi gruplarının veritabanlarındanoluşan bir katalogla başladı.
Daha önce, insan hakları ihlallleriyle ilgili detaylı bilgiler gözden kaçıyordu. 3 binden fazla web sitesinden, iki buçuk milyon sayfayı içerien veritabanında 77 dilde arama yapılacak.

Çalışmaları 2003'te başlayan Hurisearch'ün 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde açılacak. Gruplar bilgi havuzuyla insan hakları ihlallerine, düşünce suçu mahkûmları için yürütülen kampanyalara dikkat çekmeyi umuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious