Hak-İş provokatörlerin oyununa gelmedi

Hak-İş provokatörlerin oyununa gelmedi.17582
  • Giriş : 01.05.2008 / 20:31:00

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, ''demokrasiden korkanların, gerilim ve çatışmadan rant sağlamak isteyenlerin halka ve emekçilere kirli bir senaryo yazdıklarını'' savunarak, ''Bizler bu senaryonun farkındayız. Oyuncusu olmayacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uslu, Hak-İş tarafından ''1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'' dolayısıyla Tandoğan Meydanında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, ''demokrasinin bir kez daha tehdit edildiği günlerden geçildiğini'' dile getirdi.

''Halk iradesinin, milli iradenin aşağılandığı, tahkir edildiği günlerden geçiyoruz'' diyen Uslu, şöyle devam etti:

''Bildik senaryoların yeniden uygulamaya konulduğu, Türkiye'nin geleceği üzerine, milletin geleceği üzerine oyun kurulduğu günlerden geçiyoruz.

Dikkat edin, her 1 Mayıs'ta meydanlarda toplanan, iş yerlerinde, fabrikalarında, atölyelerde toplanan işçiler, 'daha fazla özgürlük' dediler, 'daha fazla adalet' dediler, 'sosyal devlet, hukuk, eşitlik' dediler. Her yıl bu taleplerimizi, bu özlemlerimizi, isteklerimizi tekrarlıyoruz. Bugün 1 Mayıs 2008. Ne acıdır ki, ne hazindir ki yine aynı talepleri dile getiriyoruz.

Demokrasiden korkanlar, gerilim ve çatışmadan rant sağlamak isteyenler, halka ve emekçilere kirli bir senaryo yazıyorlar. Bizler bu senaryonun farkındayız. Oyuncusu olmayacağız.''

-MİTİNGDEN NOTLAR-

Tandoğan Meydanı, miting nedeniyle saat 11.00'den itibaren trafiğe kapatıldı. Mitinge katılanlar oluşturulan güvenlik noktalarında yapılan kontrolden sonra alana alındılar. Miting alanındaki tüm araçlarda ve kurulan platformunun çevresinde polis köpekleri ile bomba araması yapıldı.

Mitinge katılanlar, ellerinde, ''Kısıtlı değil, özgür sendikacılık'', ''Yaşasın 1 Mayıs'', ''Emeğimiz onurumuzdur'', ''Ekmek, barış, özgürlük'', ''Demokratik Türkiye, sivil anayasa'', ''IMF'nin devleti değil, halkın devleti'' yazılı dövizler taşıdılar; ''Çeteler halka hesap verecek'', ''Sendika işçi omuz omuza'', ''İnadına sendika, inadına Hak-İş'' şeklinde sloganlar attılar.

Miting alanına, ''Barış ve demokrasi şimdi'' yazılı dev bez pankart ve üzerinde, ''Yaşasın 1 Mayıs'' yazan büyük balonlar asıldı. Miting süresince ''Her şey Türkiye için'' ve ''Türkiyem'' adlı şarkılar dinletildi.

Halk oyunları gösterilerinin sunulduğu mitingde platformdan ''barış güvercinleri'' uçuruldu.

Mitinge, Hak-İş'e bağlı sendikalar ile Memur-Sen yöneticileri, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, çok sayıda milletvekili ile bazı siyasi partilerin temsilcileri de katıldı.

Miting, TRT Halk Müziği Sanatçısı Altan Güvenç'in verdiği konserin ardından sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious