Hak-İş: Urumçi'ye seyirci kalınmamalı

Hak-İş: Urumçi'ye seyirci kalınmamalı.9625
  • Giriş : 08.07.2009 / 12:28:00

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Urumçi'deki şiddet olaylarıyla ilgili, ''Doğu Türkistan'da bir insanlık suçu işleniyor, insanlık vicdanı katlediliyor. Bu katliama dünya seyirci kalmamalı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uslu, yaptığı yazılı açıklamada, internet ve telefon bağlantılarının kesilmesi dolayısıyla bölgede yaşananlar tam olarak bilinmemekle birlikte, şu ana kadar ortaya çıkan görüntülerin yaşanan vahşeti gözler önüne serdiğini belirtti.

Bölgede yaşanan olaylara ilişkin BM ve NATO gibi uluslararası mekanizmaların, insan hakları örgütlerinin biran önce harekete geçmesi ve yaşanan katliama ''dur'' demesi gerektiğini vurgulayan Uslu, çünkü insan haklarının artık bütün dünyanın meselesi olduğuna ve hiçbir ülkenin iç işi olarak değerlendirilemeyeceğine işaret etti.

Hak-İş Genel Başkanı Uslu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Doğu Türkistan'da bir insanlık suçu işleniyor, insanlık vicdanı katlediliyor. Bu katliama dünya seyirci kalmamalı. Dünya kamuoyu ve uluslararası toplum, Uygur Türklerine yapılan muameleye sessiz kalamaz, kalmamalıdır. Bu saldırılar karşısında sessiz kalanlar ise suça ortak olduklarını bilmelidirler.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*