Hak-İş'ten iş bırakma eylemine destek

Hak-İş'ten iş bırakma eylemine destek.9625
  • Giriş : 02.07.2009 / 11:07:00

Hak-İş, Türk-İş'in kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 7 Temmuz Salı günü yapacağı ''iş bırakma'' eylemine destek vereceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Konfederasyon Genel Başkanı Salim Uslu, yaptığı yazılı açıklamada, kamuda çalışan 250 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmelerinin 6 aydır sonuçlandırılamadığını hatırlatarak, Hak-İş'e bağlı sendikaların örgütlü olduğu iş yerlerinde çalışan 36 bin üyelerinin, kamu sözleşmelerinin bitirilmesini sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Türk-İş'e bağlı kimi sendikaların itirazları nedeniyle henüz toplu sözleşme görüşmelerine başlanmamış olmasına rağmen aynı mağduriyeti, itirazlar ve Hükümetin tutumu yüzünden iki kez yaşadıklarını değerlendirmesinde bulunan Uslu, şunları kaydetti:

''Ağır ekonomik koşullar yakıcı bir biçimde devam ederken, toplu sözleşmeleri bir sosyal ve ekonomik iyileştirme aracı olarak kullanmak varken, iş alemine yönelik her türlü imkan ve avantaj peş peşe sunulurken, kamu işçilerine gerçekleşen enflasyon oranında bir zammı bile çok görmek, en azından sosyal adalet ilkesine uygun düşmez. Kaldı ki kamu çalışanlarına (memurlara) 4 ve 4,5 zam uygulaması söz konusu iken, işçileri daha düşük bir zamma razı olmaya zorlamak, en azından haksızlığa razı olmamızı istemektedir ki bunu kabul etmemiz mümkün değildir.

Bir yandan yüzde 13'lük ekonomik küçülmenin bedelini ödediğimiz gibi, Hükümetin enflasyonla mücadele ve kamu açıklarının faturasını da sadece işçilere yüklemeye çalışması, yalnız kamu işçilerinden fedakarlık beklemesi de başka bir haksızlıktır.

Kamu düzeni açısından son derece önemli olan toplu sözleşme sisteminde, Hükümetin vereceği düşük zam oranları özel sektör bakımından da örnek alınacak, Hükümetin vurduğu yerde özel sektör öldürmeyi tercih edecektir. Türk-İş'e bir çağrımız var. Sendikalarımızın aldığı yetkilere yaptığınız itirazları geri çekin, süreci ve mücadeleyi birlikte göğüsleyelim, toplu sözleşme hakkını engelleyerek işçileri daha fazla mağdur etmekten vazgeçin.''

Uslu, Hükümete izlediği politikalara yönelik olarak da ''Dünya kriz ortamında talep yönlü politikalar oluşturularak önlem almaya çalışırken, krizin teğet geçmediği, Türkiye'nin tam tersi cimri politikalar izlemesinin de rasyonel ekonomik bir karşılığı bulunmamaktadır'' değerlendirmesinde bulundu.

Toplu sözleşmelerin masa başında ve barışçıl koşullarda bitirilmesi için devletin de özverili davranması gerektiğini vurgulayan Uslu, ''Tüm bu nedenler ve işçi hareketinin dayanışması ve güç birliği adına Türk-İş ile aramızdaki sendikal rekabeti bir kenara bırakıyoruz. 7 Temmuz Salı günü bir saatlik iş bırakma eylemine Hak-İş'e bağlı kamudaki tüm üyelerimiz katılarak destek vereceklerdir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*