Hakan Akbulut: "Türk toplumu gücünün farkında değil"

Hakan Akbulut:
  • Giriş : 02.03.2008 / 17:33:00
  • Güncelleme : 02.03.2008 / 17:38:26

Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Hakan Akbulut, Türkleri lobicilik faaliyetlerinde bulunmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Hakan Akbulut, Almanya'da yaşayan Türk toplumunun gücünün farkında olmadığını belirterek, Türkleri lobicilik faaliyetlerinde bulunmaya çağırdı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) cami dernekleri, Essen Başkonsolosluğu öncülüğünde Dortmund Türk Eğitim Merkezinde bir araya gelerek lobicilik faaliyeti başlattı.

Burada konuşan Akbulut, ''Almanya'daki Türk toplumu gücünün farkında değil. Bizim Almanya genelinde 3 milyona yakın vatandaşımız yaşamakta. Bu kadar vatandaşımız olmasına rağmen, 50 milyon Ermeninin yaptığı lobicilik faaliyetini yapamıyoruz'' dedi.

Essen bölgesinde lobicilik faaliyetleri konusunda atılan adımların gelecek için bir temel taşı oluşturacağını ifade eden Akbulut, ''Burada bugün tarihi bir toplantı gerçekleştirdik. Biz bölgemizde güzel bir tablo çiziyoruz. Sizlerle birlikte atacağımız adımlar lobicilik faaliyetinin oluşumunda geleceğin temel taşı olacak. Sizlerin, bölgelerinizde yapacağınız çalışmalarda önemli roller oynayacak. Oluşacak tabloyla lobicilik çalışması çığ gibi büyüyecek. Siz de bu çalışmanın verimliliğine altı ay sonra şaşıracaksınız'' dedi.

Lobicilik faaliyeti çalışmalarında geç kaldığını kaydeden Akbulut, ''Bu ülkede 45 yıldan bu yana var olan Türk toplumu bunu yapamamıştır. Bu toplantıda seçilecek olan koordinatör, gereksinimleri düzenli bir şekilde Alman toplumuyla koordineli olarak paylaşacak. Alman yasaları çerçevesinde hakların kullanımı ve hakların savunulması konusunda önemli rol üstlenecektir. Aranızda farklı görüşler de olsa önemli olan ortak paydalarda birleşmektir'' diye konuştu.

Basınla ilişkilerin önemine değinen ve lobicilik faaliyeti yürütecek koordinatörler arasında internet bağlantısıyla sağlanacak iletişimin çalışmaları kolaylaştıracağını kaydeden Akbulut, ''Siegen ya da Dortmund kentinde herhangi bir olay, 70 koordinatör arasında anında paylaşılacak. Ben bu çalışmayı devlet–millet çalışması olarak görüyorum. Başarılı lobileşme çalışması önümüzdeki dönemlerde diğer konsolosluk bölgelerine yayıldığında bu şeref sizlerin olacaktır. Bu noktada 'Türk gibi başlayıp, Türk gibi bitirmeliyiz'' dedi.

Toplantının ardından 10 koordinatör arasından Hacer Sepetçi başkan seçildi. Yardımcılığına da Atilla Denizhan, Ümmehan Akbulut ve Savaş Sarıköse getirildi.

-EĞİTİMDE LOBİ FAALİYETLERİ-

Başkonsolos Akbulut, Dortmund Türk Eğitim Merkezinde 25 veli birliği temsilcisiyle yaptığı bir toplantıda da, veli dernekleriyle yapılacak çalışmanın yeni bir enerji yaratacağını belirterek, ''Eğitimde lobi çalışmasıyla güç oluşturarak, hızlı bir şekilde hareket edeceğiz'' dedi.

Veli birliklerinin kendi bölgelerinde yapacakları çalışmaların katalizör etkisi yapacağını ifade eden Akbulut, ''Toplumsal alanda birlik ve beraberlik içinde eğitim çalışmalarımızın verimliliğini daha da artırmalıyız. Türkiye Cumhuriyeti ve Anayasal değerlerine sahip çıkan herkesi kucaklıyoruz. Önümüzdeki dönem içinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) dernekleriyle başlatacağımız lobicilik faaliyetlerini, eğitim alanında Türk Veli Birlikleri Federasyonunu da arkamıza alarak yapmayı amaçladığımız için toplandık. Çocuklarımızın eğitimine çok önem vermeliyiz. Başarılı öğrencilerimizi törenle ödüllendirmek projesi gibi düşüncelerimiz de var'' diye konuştu.

Toplantıda konuşan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Türk Veli Birlikleri Federasyonu Başkanı Kadir Dağlar da eğitimin önemine işaret ederek, ''Kendimizi yaşadığımız topluma kabul ettirmek ve barış içinde yaşamak için hedefimizi ve vizyonumuzu belirlememiz gerekir. Velilerimizi temsil etmek istiyorsak çok çalışmamız gerekiyor. Herkesi eğitim çatısı altında birlikte çalışmaya davet ediyoruz'' dedi.

Dağlar, bir dernek kurmanın yeterli olmadığını, birlikte yapılacak çalışmaların daha verimli olacağını ifade ederek, ''Çocuklarımızın meslek ve çalışma alanlarında kalifiye eleman olmaları için okul eğitiminde başarılı olmaları şart'' diye konuştu.

Öğretmen Bahattin Gemici de Türkçenin yok edilmeye çalışıldığını savunarak, 920 bin Türk vatandaşının yaşadığı KRV eyaletindeki okullarda, 1999 yılında 716 olan Türk öğretmen sayısının 279'a gerilediğine dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious