Hakan Kazakistan'a antranör olur mu?

Hakan Kazakistan'a antranör olur mu?.11181
  • Giriş : 23.12.2008 / 17:05:00

Hakan Şükür, Kazakistan Milli Takımı'ndan teknik direktörlük konusunda teklif gelirse düşünür müsünüz?" sorusuna çok ilginç bir şekilde cevap verdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Hem Galatasaray'ın hem de Milli Takım'ın uzun yıllar formasını giymiş ve kaptanlığını yapmış olan Hakan Şükür, Kazakça ve Türkçe yayınlanan, Eğitim, Kültür ve Ekonomi dergisi Atayurt'a verdiği röportajda gelecekle ilgili planlarını açıkladı.

Şu an TRT'de yorumculuk yapan yıldız futbolcu, yorumculuk döneminin kısa süreceğini ifade ederek antrenörlük yapmak istediğini söyledi. Hakan Şükür, Kazakistan Milli Takımı'ndan teknik direktörlük konusunda teklif gelirse düşünür müsünüz? yönündeki soruya, "Şu an ben bir teknik direktör değilim. Antrenörlük diplomam var, ama bunu bir şekilde benim pekiştirmem lazım. Bir yerlere giderken donanımla gitmek lazım. İlk önce bir yerlerde bu işi yapmak lazım, en azından bu işi yapan kişinin yanında olmak, bir şeyler görmek lazım. Sonuçta takıma yeni bir şeyler verebilmelisin. Zannediyorum ki Kazakistan'ın futboluna değer katacak şekilde güzel projeler geliştirilebilir." diye cevap verdi.

MİLLİ TAKIMIMIZIN EN BÜYÜK KAZANCI; AURELİO...

Türkiye'de beğendiği futbolcuların sorulması üzerine Hakan Şükür, Mehmet Aurelio'yu çok beğendiğini belirterek, "Milli Takım'dan en beğendiğim ve takımımızın en büyük kazancı olan Mehmet Aurelio var. Türk olduğu için söylüyorum artık. Nedeni de oyunun iki tarafında da oynaması. Hem ofansif ve hem de defansif anlamda yeteneklere sahip olması. Bugünkü futbolda çok önemli. Arda keza önemli işler yapıyor. Sabri de. Bunlar milli takım olarak değerlendirildiğinde. Kaleci sorunu vardı eskiden. Ama şimdi bakıyorum Anadolu kulüplerinde de çok iyi kaleciler var. Onlardan da çok kaleci sayabilirim. Benim için gerçek bir kaleci, benim bildiğim tanıdığım geçmişten bugüne Rüştü. İyi bir kaleci, ben beğeniyorum. Tabi o da haliyle şanssızlıklar, sakatlıklar yaşadı. Semih de önemli oyuncu o da sakatlık yaşadı" yanıtını verdi.

Hakan Şükür, Türk futbolcularının neden Kazakistan'da oynamadıklarına yönelik bir soru üzerine, şu açıklamalarda bulundu; "Bir gerçek var ki öncelikle futbolda isminizin duyulması lazım. İnsanlar vitrinde olmak isterler. Çünkü Avrupa vitrini çok farklı vitrin. Veya çok maddi imkanların olduğu vitrin. Çünkü Futbol çok kısa bir süre. O süre içinde futbolcu aynı zamanda para kazanmaya bakar. Birinci hedefi tabii ön plana çıkmak, başarılı olmak ve başarıyla beraber kazanmak ta ister. Kazakistan'dan bir teklif gelmesi için orada başarılı bir liginin, ortak bir değerinin oluşması lazım. Önce bir ilginin çekilmesi lazım. Dikkat ederseniz Rusya çok paralar yatırarak çok iyi oyuncular almaya başladı ve mevcut yıldızlarını da zorunlu kalmadıkça o da Tottenham'a verdiği Pavlichenko dışında dışarıya oyuncu vermiyor. Yani maddi imkânları elinde, böyle bir yapılanmaya girmiş. En son Avrupa Şampiyonası'ndaki başarısını biliyoruz. Belirli bir başarıya o ekolle beraber geldiler. Şimdi burada kalacaklar mı kalmayacaklar mı? Şimdi yatırımlar yapılıyor, oyuncular hep orada kalıyorlar, hedef var. Yani hem kazanç olarak ve başarıyı ödüllendiren bir sistem var.''

Hakan Şükür, Kazakistan'ın öncelikle kendi imkânlarını geliştirmesi ve iyi bir altyapı oluşturması gerektiğini de belirterek, ''Kazakistan'a oyuncu çekmek için bulların yapılması gerek. Ondan sonra bizim çok değerli futbolcularımız bu şartlarda istendiğinde Futbol oynayabilir. Şimdi Kazak futbolunun eksiği yok ama az evvel söylediğim sabır, biraz daha üstünde durulma, daha köklü altyapı yatırımları yapılırsa oradan gelen oyunculara da bu aşılanırsa hem Kazak futbolunun başarısı ve bu başarıyla beraber hem finans hem de bizim gibi buradaki yerli oyuncuların oralara gitmesi sağlanabilir. Belki çok büyük paralar verilse de futbolcu orayı tercih etmeyebilir, farklı bir kariyer hedefi vardır. Belki belli bir yaş sınırındakiler gider. Şimdi bugünlerde Azerbaycan'da bir çok oyuncu oynuyor. Yani böyle değerlendirmek daha doğru olur." diye konuştu.

"EĞER BENDEN BİR ŞEYLER BEKLENİYORSA BEN SEVE SEVE YAPARIM BUNU"

Adı siyasetle de anılan Hakan Şükür, "Bir Terminator (Arnold Schwarzenegger) vali olabiliyor da niye bir Kral olamaz? Yani siyasete bakışınız netleşti mi?" şeklindeki bir soruyu da şöyle yanıtladı; "Bir röportajımda söylemiştim siyasete girmeyi düşünmediğimi. Ama şöyle ki az evvel röportajın içinde de söyledim. Türkiye'de öyle bir ortam var ki bazı hedefleri koyarsanız bu hedefler bazı yazılarıyla bazı programlarla önüne geçilebilecek bir hal alıyor. Bu çok doğru bir şey değil. Eğer gerçekten hizmet etmeyi bir şeyler yapmayı düşünüyorsanız -ki benim yapım budur - bunun nerede olduğu önemli değil. Öyle bir ortam oluşturulur. Hakikaten çok farklı ortam içerisinde her şey olabilir. Ama bunu siyaset kelimesinden uzak tutmak lazım. Bugün bu kelime sanki başka bir mana almış gibi. Buna bir hizmet diyeyim. Bu sporda olur, belediyede olur, veya devlet içinde olur. Eğer benden bir şeyler bekleniyorsa ben bunu seve seve yaparım."

Son olarak Kazakistan'la ilgili düşüncelerini dile getiren Hakan Şükür, bu ülkeyi kendi ülkesi gibi gördüğünü ifade ederek, "Kazakistan bana göre son zamanlarda hızlı gelişen, doğal kaynaklarla zengin olan, özellikle halkı misafirperverliğiyle bilinen bir ülkedir. Daha doğrusu Kazakistan'ı bana sıcak gelen kendi ülkem gibi görüyorum." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*