Hakan Şükür'e suç duyurusu

  • Giriş : 07.02.2007 / 00:00:00

İş adamı Ali Demir, Galatasaraylı futbolcu Hakan Şükür hakkında, ''İftira, basın yoluyla hakaret'' iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şükür'ün Antalya'da arsa alımı için vekalet verdiği ve konut yapımı için ortak olduğu müteahhit tarafından dolandırıldığını iddia etmesi üzerine gözaltına alınan ve serbest bırakılan 5 kişi arasında bulunan iş adamı Ali Demir, Şükür hakkında, ''İftira, basın yoluyla hakaret'' iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

Hakan Şükür'ün 2004 yılında Antalya'da arsa alımı için vekalet verdiği iş adamı ve müteahhit F.M.B. tarafından dolandırıldığı, bazı arsa kooperatiflerine bilgisi olmadan üye yapıldığı, üyelikten çıkarıldığı ve arsalarının bu şekilde bilgisi olmadan değerinin altında satışının yapıldığı iddialarıyla avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunmasının ardından, polis tarafından müteahhit F.M.B'yle birlikte gözaltına alınan ve savcılıkça serbest bırakılan Ali Demir, avukatı Ümit Uysal'la birlikte adliyeye geldi.

Müvekkili adına gazetecilere açıklama yapan Avukat Ümit Uysal, Ali Demir'in sebze ihracatıyla uğraşan başarılı bir iş adamı olduğunu belirterek, 11 ay önce satılık olduğunu öğrendiği bir arsayı pazarlık ederek satın aldığını söyledi.Demir'in tapu devir işlemi sırasında arsanın Hakan Şükür'e ait olduğunu öğrendiğini savunan Uysal, arsanın Ali Demir'e devrinin ve satışın Şükür adına verilen vekaletle gerçekleştiğini kaydetti.

Hakan Şükür'ün geçen hafta avukatı aracılığıyla dolandırıldığını iddia ederek suç duyurusunda bulunmasının ardından müvekkilli Ali Demir'in gözaltına alındığını ve Demir'in Şükür tarafından dolandırıcılıkla suçlandığını belirten Ümit Uysal, ''Müvekkillim Hakan Şükür'ü tanımaz. Hakan Şükür'ün vekilini arsa alışverişinde tanımıştır. Dosya içeriğinden öğrendiğimiz kooperatif olayı ile uzaktan yakından ilgisi ve bilgisi olmayan bir kişidir'' dedi.

Uysal, Ali Demir'in iki gün boyunca gözaltında tutulduğunu, eli kelepçeli fotoğraf ve görüntülerinin basın yayın organlarında yayınlandığını belirterek, müvekkilinin onuru ve ticari itibarının zedelendiğini, Hakan Şükür'ün bu süreçte de geniş bir basın kampanyası yürüterek, değişik açıklamalar yaptığını öne sürdü.

FUTBOLCU KİŞİLİĞİNE SAYGI

Hakan Şükür'ün futbolcu kişiliğine ve spora katkılarına saygı duyduklarını, ancak müvekkillinin Şükür tarafından ağır haksızlığa maruz kaldığını savunan Uysal, bu nedenle futbolcu hakkında şikayetçi olma zorunluluğunun doğduğunu söyledi.

Hakan Şükür'ün avukatı aracılığıyla verdiği dilekçede müvekkillini dolandırıcılıkla itham ettiğini ve buna gerekçe olarak tapu devir bedelinin düşük gösterildiğini savunduğunu dile getiren Uysal, açıklamalarında ve savcılığa verdiği suç duyurusu dilekçesinde şunları kaydetti:
''Günlük yaşamda tapuda yapılan devir işlemlerinin tamamına yakını, belediyelerin belirlediği asgari bedel üzerinden yapılmaktadır. Hakan Şükür bu durumu bilecek durumdadır. Verdiği vekaletnameyle satış alt sınırı koymayan şüphelinin bu iddiası, tamamen kötü niyetlidir. Tapu masrafını düşürmek amacıyla yapılan bu işlemin dolandırıcılık kanıtıymış gibi sunularak müvekkilimin mağdur edilmesi ve vekiliyle düştüğü alacak borç itilafında delil toplama çabası olup tamamen suç uydurma anlamına gelmektedir.

Hakan Şükür'ün bu arsanın satıldığını bilmemesi mümkün değildir. Hakan Şükür, dolandırılma iddiasını büyük bir basın kampanyasına dönüştürmüştür. Bu tutum yargıyı etkilemeye yönelik bir tutumdur.''

Avukat Ümit Uysal, Hakan Şükür hakkında, ''İftira, basın yoluyla hakaret, adaleti etkilemeye dönük eylem, Kooperatifler Kanununa ve Vergi Usul Kanunu'na aykırılık'' iddialarıyla dava açılması talebinde bulunarak, suç duyurusu dilekçesini nöbetçi cumhuriyet savcılığına verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious