Hakem Anadolu'yu kızdırdı

Hakem Anadolu'yu kızdırdı.15400
  • Giriş : 08.04.2008 / 10:48:00

Kayseri ve Gençlerbirliği'nin hakem hatalarıyla puan kaybetmesi büyük tepki çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2 maç gündem değiştirdi
Turkcell Süper Lig’de geçtiğimiz hafta oynanan Fenerbahçe-Kayserispor ve Gençlerbirliği-Galatasaray maçlarında yaşanan hakem hataları gündeme damgasını vurdu... Cumartesi akşamı Fenerbahçe ile mücadele eden Kayserispor’da, Deivid’e verilen penaltı, maç içinde yaşanan hakem hataları ve Semih’in golündeki ofsayt iddialarına tepkiler artarak sürdü. Diğer yandan, Gençlerbirliği’nde de verilmeyen penaltı ve hakemin yanlı kararları nedeniyle Kırmızı-Siyahlı yönetim, Merkez Hakem Kurulu’nu topa tuttu.

‘Düdüğünü hemen asmalı’
Hakan Sivriservi’nin hakemliği bırakmasını isteyen Kayserispor, bir açıklama yayınlayıp, MHK’dan ve de diğer kurullardan, futbola leke bulaştıranlardan hesap sorulmasını istedi. Açıklamada, “Mahmut Uslu, şeref tribününde ‘Kaç para aldınız, biz iki katını verelim’ diye bağırmış. Bu tip sözlere Türk Milleti nasıl cevap veriyorsa, aynı şekilde cevap veriyoruz. Ayrıca, MHK Başkanı Oğuz Sarvan, bu hakeme bir daha maç vermeyeceğini kamuoyuna açıklamaz ise MHK’nin de bu şaibeye ortak olduğunu düşüneceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Gençlerbirliği de isyanda
Galatasaray maçında hakemin yanlı tutumundan şikayetçi olan Gençlerbirliği ise, Kuddusi Müftüoğlu’na büyük tepki gösterdi. Maçın Galatasaray’a hediye edildiğini ileri süren Basın Sözcüsü Muammer Akyüz, Türk futbolunun 3 takımdan ibaret olmadığının altını çizerek, “Şampiyonluk yarışı içinde bulunan 3 büyük takım esas oğlan, bizler figüran mıyız? Türk futbolu bu 3 takımdan ibaret değil. Bu kadarı ayıp ve günahtır. Bu son olaylar gösteriyor ki, Anadolu takımları kendi haklarını korumak için birlik yapmak zorundadırlar...”

Mamur, Chelsea maçına gitmiyor
Hakem Sivriservi’nin tartışmalı kararlarının damgasını vurduğu Fenerbahçe-Kayseri maçı, Kulüpler Birliği’ni de çatırdatmak üzere... Kulüpler Birliği’nde başkan yardımcılığı görevini sürdüren Kayserispor Başkanı Recep Mamur’un, davetli olduğu Chelsea-Fenerbahçe maçına kırgınlığı yüzünden gitmediği bildirildi ve birlikteki görevini bırakabileceği iddia edildi. Başkan’ın özellikle internet sitelerinde de yayınlanan Mahmut Uslu’nun söylediği ileri sürülen ‘Kaç para verdilerse, biz iki katını verelim’ sözlerine kızdığı ve Aziz Yıldırım’dan kınama beklediği belirtildi. Bu arada, Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz’ın da Aziz Yıldırım’ın davetini yanlış anlaşılmamak adına kabul etmediği bildirildi.

MHK’dan jet açıklama...
Merkez Hakem Kurulu, son haftalarda hakem hatalarının had safhaya ulaşması üzerine bir açıklama yaptı... Hakemliğin beklenen batılı normlara ulaşamadığının belirtildiği açıklamada, “Sorunların çözümünde kalıcı ve tutarlı, ancak farklı radikal uygulamalara ihtiyaç var. Futbol ve spor kamuoyunun, hakemlik kurumunun futbolun gelişimine ve yücelmesine katkı sağlayan bir misyon üstlenmesi gerektiği konusundaki beklentileri karşılamak adına, çalışmalarımıza ve gelecekteki uygulamalara destek olunacağına içtenlikle inanmaktayız” ifadeleri kullanıldı.

Federasyon sert çıktı
TFF, Galatasaray ve Beşiktaş’ın ‘Beyaz Sayfa’ adıyla geçtiği açıklamalar sert yanıt verdi. Resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, “Federasyon, Türk Futbol ailesinin en itibarlı ve objektif kurumu olmayı kendine prensip edinmiştir. Hiçbir güç MHK’ye baskı uygulayamaz. Kaldı ki, 14 Şubat tarihinde iş başı yapan MHK, dürüst, şaibesiz ve futbolun daha iyi olmasını isteyen üst düzeydeki yöneticilerden oluşmaktıdır. Bu gerçek, Türk futbolunun altına dinamit koymak isteyenlerin işine gelmemektidir. Bu tür gerginliklerden camiamız zarar görecektir” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious