Hakem maçı katletti

Hakem maçı katletti.14748
  • Giriş : 13.05.2008 / 23:42:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 11:48:08

Ülkemizde Anadolu takımlarının hakem hatalarına kurban gittiği hep söylenir. Ama İskoçya'da oynanan bu maçta bir takımın hakkının yendiği hiç bu kadar bariz olmamıştı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Türk futbolunda Anadolu takımlarının hakkının yendiği hep söylenir. Özellikle büyük takımların iç saha maçlarında Anadolu kulüplerini hakemlerin ezdirdiği ve büyük takımların işlerini kolaylaştırdığı belirtilir.

Bu iddialar o kadar dile getirilmiştir ki, Anadolu kulüplerinde oynayan futbolcular tarafından söylenen sözler klasik hale gelmiştir.:

-Fenerbahçe'nin bizi yenmek için hakeme ihtiyacı yok,
-Galatasaray'ı zorladık ama hakemi geçemedik,
-Sahada 12 Beşiktaşlı vardı sanki, gibi.

Ama bu haftasonu İskoçya'da Dundee United aleyhine o kadar çok hata yapıldı ki, belki de bir takımın hakkı böylesine elinden alınmamıştı.

İskoçya'da ligi her zaman domine eden Glasgow şehri ekiplerinden Celtic ve Rangers, bu yıl da ligde en tepedeler ve şampiyonlukta diğer rakiplerinden 30 puan ayrılmış durumdalar.

Celtic 2 maç fazlasıyla 4 puan önde ve takipçisi Rangers'in puan kaybına hiç tahammülü yok. İşte bu psikolojiyle kendi sahasında Dundee United'i konuk eden Rangers adeta hakem tarafından korunmaya alınmıştı.

2-0 öne geçtikten sonra gevşemeye başlayan Rangers kalesinde, ardarda Dundee United tehlikesi yaşadı.

Savunmanın açık verdiği dakikalarda Rangersli David Weir, kaleciyle karşı karşıya kalan United forvetini yaka paça yere indirdi. Yan hakemin oldukça müsait görüş açısına rağmen hakem Unitedlılar'ın penaltı isyanına oralı bile olmadı.Bu pozisyonun ardından çok geçmeden Dundee United'in golü de ofsayt gerekçesiyle iptal edildi.

 Pozisyonun tekrarı izlendiğinde ise gerçek ortaya çıktı.Unitedlı futbolcunun çektiği şut, Rangersli oyuncuya çarpıp kendi kalecisini şaşırttı. Ancak yan hakem golü iptal ettiren ofsayt bayrağını kaldırdı.

Bu kararla birlikte Dundee United'in mutlak 2 golü güme gitti ama hakem faciası sona ermedi.Rangersli forvet Cousin, Dundee defans elemanınıyla hırçın bir şekilde boğuştu, yetmedi bir de kafa attı. Ama hakemin kararı yine Rangers aleyhine olmadı.Maçı 3-1 kaybeden Dundee United, bir başka ifadeyle hakem kurbanı oldu.

1 gün sonra oynanan Celtic - Hibernian maçında da Hibernianlı 2 futbolcu kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Maçı 2-0 kazanan Celtic, tıpkı Rangers gibi haftayı kayıpsız kapattı.

1999'da yeni ismini alan İskoçya Premier Ligi'nde Celtic ve Glasgow Rangers dışında hiç bir takım şampiyon olamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious