Hakemler en çok kimi yaktı?

Hakemler en çok kimi yaktı?.13027
  • Giriş : 23.12.2008 / 10:14:00

Aynı pozisyon için verilen farklı hakem kararları, tartışılan penaltılar ve kartlar ligin altını üstüne getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Turkcell Süper Lig'in ilk yarısı bir hafta eksikle tamamlandı. Ancak ne oynanan Futbol, ne takımların performansları, ne de yüksek maliyetli transferlerin kulüplere getirdiği konuşuldu. Hemen hemen her hafta yaşanan hakem hataları, ligi sarstığı gibi federasyonu ve MHK'yi da yıprattı. Özellikle yardımcı hakemler, maçların sonucunu tesir edecek kararlara imza attı. Son yılların en çok hakem kararlarının tartışıldığı bir sezon yaşanıyor. Takımların haksız kazandığı puanlar, mağdur edilen kulüpler bir hayli fazla.

Önemli hakem hataları şöyle:

1.HAFTA

Galatasaray - Denizli (Kamil Abitoğlu): Meira'nın Roberto'ya açık faulü verilmedi. Bu pozisyonda Kewell golü attı ve Galatasaray'ı 1-0 öne geçirdi.

Gençlerbirliği - Kocaeli (Koray Gencerler): Skor 1-1 iken, başkent ekibinin son dakikalarda gelen golü ofsayt gerekçesiyle iptal edildi.

2.HAFTA

A.Gücü - Trabzon (Hüseyin Göcek): Trabzon'un nizami golü, yardımcı tarafından iptal edildi. Trabzon 2-1 kazandı.

3.HAFTA

Hacettepe - Fenerbahçe (Kamil Abitoğlu): Hacettepe'nin ilk golünde ofsayt yok.

Galatasaray - Antalya (Bülent Yıldırım): Yalçın'ın Servet'e yaptığı hareket, penaltı olmalıydı. Maç 1-1 bitti ve Galatasaray 2 puan kaybetti.

Konya - Denizli (Serkan Çınar): Denizli'nin açık penaltısını hakem es geçti. Karşılaşma 1-1 sonuçlanınca, 2 puanı kaybeden Denizli oldu.

İst.Belediye - Ankaraspor (Fırat Aydınus): Özer Hurmacı ve Mehmet Çakır'a yapılan iki penaltı var. Ancak hakem her ikisini de vermedi. Maçı bunlara rağmen 2-1 kazanan başkent ekibi oldu.

5.HAFTA

İst.B.Belediye-Beşiktaş (Bülent Yıldırım): Nobre, kaleciden dönen topu tamamlayan isimdi. Ancak, Hakem Bülent Yıldırım, topa tek eliyle müdahale eden kaleciye faul yapıldığı gerekçesiyle, golü iptal etti.

Kayseri - Eskişehir (Koray Gencerler): Eskişehir'in iki penaltısı verilmedi. Maçı 1-0 kazanan ev sahibi takım oldu. Kayseri 3 puan alırken, konuk ekip haftayı puansız kapattı.

6.HAFTA

Fenerbahçe - Kayseri (Halis Özkahya): Skor 2-1 Kayseri lehine iken, önce Kazım Kazım, ardından da İlhan Parlak, rakipleri tarafından düşürüldü. Hakem ikisini de vermedi.

7.HAFTA

Galatasaray - Trabzon (Bünyamin Gezer): Servet eliyle gol attı ve farkı ikiye çıkardı. Yardımcı ve Bünyamin Gezer göremedi. Lincoln, bayrak direğini yerinden sökerek, uzun süre şov yaptı. Hakem Gezer, kuralların emrettiği sarı kartı, Brezilyalı futbolcuya gösteremedi.

Bursaspor - Eskişehir (Cüneyt Çakır): Bursaspor'da Zuniga eliyle golü attı. Yardımcı golü verdi.

8.HAFTA

Eskişehir - Galatasaray (Fırat Aydınus): Baros, eliyle düzeltip golü attı. Yardımcı pozisyonu devam ettirendi. Ayrıca Eskişehir'in üçüncü golü, açık ofsayttı.

9.HAFTA

Eskişehir - Fenerbahçe (Kuddusi Müftüoğlu): Roberto Carlos, göğsüyle kaleciye pas veriyor. Volkan topu içeriden çıkarttı ancak yardımcı pozisyonu devam ettirdi. Maç 2-2 bitti.

Galatasaray - Gaziantep (Halis Özkahya): Galatasaray”ın üçüncü golü çok açık ofsayt. Yardımcı bu ofsaydı göremedi.

11.HAFTA

Galatasaray - İst.Belediye (Selçuk Dereli): Baros ve Kewell'a yapılan iki penaltı var. Selçuk Dereli iki pozisyonu da devam ettirdi.

Fenerbahçe - Ankaraspor (Yunus Yıldırım): Edu, Murat Tosun'u açık bir şekilde düşürdü. Ancak penaltı kararı çıkmadı.

Sivasspor - Konyaspor (Hakan Özkan): Önce Balili, daha sonra Mehmet Yıldız ceza alanı içinde düşürülüyor. İkisine de penaltı verilmedi.

12.HAFTA

Ankaraspor - Galatasaray (Bülent Yıldırım): Arda ceza alanı içinde yaka paça indirildi. Hakem bu açık penaltıyı veremedi.

Beşiktaş - Eskişehir (Hüseyin Göcek): Tello'nun kornerden gelen topu, çizgiyi geçtikten sonra Kaleci Ivesa tarafından çevrildi. Yardımcı göremedi.

Trabzon - Sivasspor (Selçuk Dereli): Umut'a ceza alanı içinde açık faul var. Dereli penaltıyı veremedi. Trabzon iki puan kaybetti.

13.HAFTA

Kayseri - Trabzon (Halis Özkahya): Umut'un çizgiyi geçmeyen topu, yardımcı tarafından gol olarak değerlendirildi. Kayseri'nin kazandığı penaltı ise doğru bir karar değildi.

Galatasaray - Hacettepe (Süleyman Abay): Hacettepeli yanlış oyuncuya kart çıktı. O oyuncu daha sonra ikinci sarı karttan atıldı.

14.HAFTA

Denizli - Fenerbahçe (Aytekin Durmaz): Fenerbahçe'nin 78 santim içeriye düşen topu, yardımcı tarafından gol olarak değerlendirilmedi. Yine yardımcı hakem, Güiza'nın nizami golünü, ofsayt gerekçesiyle iptal ettirdi.

Gençlerbirliği - Galatasaray (Halis Özkahya): Milan Baros, kendini attı. Hakem kart göstermedi. Bu kez Burhan kendisini attığında, aldatmadan sarı kartı gördü.

Baros, eliyle oynadı. Yardımcının kart uyarısına Halis Özkahya uymadı. Baros rakibini çekti. Hakem bunu da es geçerek, Çek futbolcunun derbide oynamasını sağladı.

Bursaspor - Trabzon (Kamil Abitoğlu): Sercan'ın attığı gol, açık ofsayt. Yardımcıya uyan hakem Abitoğlu, golü verdi.

Fenerbahçe - Antalya (Bülent Yıldırım): Güiza'ya açık penaltı yapıldı. Yardımcının penaltı ikazına Bülent Yıldırım, kulak asmadı.

16.HAFTA

Konya - F.Bahçe (Kuddusi Müftüoğlu): Önder'in koluna çarpan top ağlara gitti. Hakem golü verdi. Fenerbahçe üç puanı hanesine yazdırırken, Konya bir haftayı daha puansız kapattı.

Gençlerbirliği - Sivasspor (Hüseyin Göcek): Daha 1 ve 3.dakikada Gençlerbirliği'nin penaltısı verilmedi. Skor 2-1 Sivas lehine iken, Gençlerbirliği Djite ile bir gol buldu. Ancak yardımcı hakem bu temiz golü iptal ettirdi.

Galatasaray - Beşiktaş (Cüneyt Çakır): Galatasaray'ın ilk golünde Rüştü'nün kontrol etmeye çalıştığı topa Servet müdahale ediyor ve takımının ilk golüne imza atıyor. Hakem faulü vermedi. Delgado kendine gösterilen sarı kartı anlatmaya çalışırken, ikinci sarı kartla oyun dışı bırakıldı.

En centilmen Trabzonspor

Toplam 49 -hafta başına 3.06 ortalama- kırmızı ve 623 de -maç başına 4.33, hafta başına 38.94 ortalama- sarı kartın gösterildiği ilk yarının en centilmen takımı Trabzonspor oldu. Karadeniz ekibinin futbolcuları yalnızca 1 kırmızı kart görürken, 37 kez de sarı kartla cezalandırıldı. 16 haftalık bölümde futbolcularına toplam 6 kırmızı, 44 de sarı kart çıkan Antalyaspor, en hırçın takım olarak dikkati çekti. Ligin ilk bölümünün en hırçın futbolcusu olan Kocaelisporlu Cihan Haspolatlı oldu. 2 kırmızı kart gören tek futbolcu olarak dikkati çeken tecrübeli oyuncu, 2 de sarı kart gördü.

144 maçta 33 penaltı verildi

144 maçta hakemler, 12. ve 14. haftalar dışında her hafta penaltı noktasını gösterirlerken, bu yarıda verilen 33 penaltının 26'sı golle sonuçlandı. Bu bölümde Antalyaspor ve Konyaspor dışındaki her takım en az 1'er kez penaltı atış hakkı kazanırken, bu takımların yanı sıra Beşiktaş da henüz penaltı golü bulamadı. 9. hafta, 6 penaltıyla, hakemlerin en çok beyaz yuvarlağı gösterdiği haftaydı. Galatasaray, Gaziantepspor, Gençlerbirliği, Hacettepe, Sivasspor ve Trabzonspor, 3'er vuruşla en fazla penaltı kullanan takımlar oldu.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*