Hakemler tartışılıyor

Hakemler tartışılıyor.15242
  • Giriş : 10.02.2009 / 15:52:00
  • Güncelleme : 10.02.2009 / 15:54:43

Ligde ikinci yarı yeni başladı ama hakem tartışmaları eski haliyle devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

RTÜK'ün desteğini alarak spor programlarında verdikleri kararların tartışılmasını istemeyen hakemler, kötü yönetimleriyle maçların önüne geçiyor. Son olarak G.Saray-Kayseri ve İstanbul Belediye-F.Bahçe maçlarında yapılan hatalar futboldaki güveni zedeliyor.

Turkcell Süper Lig'de 19. hafta geride kalırken, futboldan çok yine hakem hataları konuşulmaya başlandı. G.Saray-Kayserispor ile İstanbul B.Bld.-F.Bahçe maçlarında gösterilen kırmızı kartlar ve ofsayttan atılan goller futbolseverlerin keyfini kaçırdı. Selçuk Dereli ve Cüneyt Çakır gibi tecrübeli hakemler, hatalı düdüklerle tribünlerin tepkisini çekti. Akabinde de başta Merkez Hakem Kurulu olmak üzere federasyona gösterilen tepkiler, Futbol dünyasını kara bulutların içerisine sürükledi.

G.Saray-Kayserispor maçında görev alan Selçuk Dereli, Lincoln'ü tartışmalı bir şekilde oyundan atarken, tecrübeli hakem formasına kafasından akan kanı süren Baros'a göstermediği kırmızı kartla en az pozisyonlar kadar tartışılan isim oldu. Ali Sami Yen'deki gerilimli maçta 8 sarı, bir de kırmızı kart gösteren Dereli, G.Saray ile Futbol Federasyonu'nu da karşı karşıya getirdi. Her iki cepheden de sert açıklamalar gelirken Kayseri de maçın son saniyelerinde penaltılarının verilmediğini ve Emre Aşık'ın kırmızı kartla atılması gerektiğini belirterek Dereli'den şikâyetçi oldu.

Spor yazarlarından Levent Tüzemen ise maçlarda agresif tavırlar sergileyen Dereli'yi eleştirerek, "Dereli Türkiye'de yönettiği maçların çoğunda 'patron benim' düşüncesiyle ön plana çıkıyor. Abuk sabuk kararlarla önce futbolcuları sinirlendiriyor, sonra da tribünleri geriyor." diye konuştu.

Cumartesi akşamı Ali Sami Yen'de yaşanan hakem hatalarının bir benzeri de pazar günü Olimpiyat Stadı'nda sahnelendi. Bu kez Cüneyt Çakır'ın düdükleri spor medyasının manşetlerine taşındı. Yönettiği maçların birçoğunu 11'e 11 bitiremeyen Çakır, 90 dakika sonunda 3 kez kırmızı kartını çıkarırken, maçta atılan iki ofsayt golüne de onay verdi. Bir dönem sahalarımızda düdük çalan hakemlerden Metin Tokat da Cüney Çakır'a düşük not verdi. Tokat, Çakır'ın kendi halinde giden maçta faul ve kart yorumlarında arka arkaya hatalı kararlar verdiğini savundu.

Ligin devre arasında Antalya'da düzenlenen seminerde medyadan dert yanan hakemler, RTÜK'ün de desteğini alarak spor programlarında hakem kararlarının tartışılmamasını istemişlerdi. RTÜK de spor medyasının yöneticilerini bir araya toplayarak, kararı tebliğ etmişti. Ancak hakemlerin son üç haftalık performanslarına bakıldığında, futboldan çok çalınan ve çalınmayan düdüklerin gündeme damgasını vurduğu görülüyor. Otoriteler de hakemlerin hatalı kararlarla futbola gölge düşürdüğü görüşünde.

Mavi boncuklu atamalar olmaz!

Bülent Yavuz (Eski MHK başkanı): Hakem hataları, maçların olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bundan canı yananlar doğal olarak konuşuyor. Bugünkü yönetim herkese mavi boncuk dağıtırcasına atamalar yapmakta. Hakemler performanslarına ve motivasyonlarına göre maçlara atanmalıdır. Öyle kafanıza göre gelişigüzel yapılacak atamalar, Türk futbolunun içine sürüklendiği handikapa iten sebeplerin başında gelmektedir.

Canı yanan feryat ediyor

Ömer Faruk Ünal (Spor yazarı): Pazar günü G.Saray, MHK için sert açıklamalar yaptı. Aynı gün Belediye-F.Bahçe maçında Sarı-Lacivertliler, iki ofsayt golüyle mağlup oldu. 15. haftada Bursa, Trabzon'u ofsayt golüyle yendi. Sadri Şener, feryat etti. Daha sonra Trabzon'un Eskişehir, Ankara ve A.Gücü maçlarında hakem hataları kendi lehlerine oldu. Çıt yok. G.Saray da geçen sene bu federasyon ve hakemlerle şampiyon olmadı mı?

Serdar Çakır, oğluna ne derdi?

Erman Toroğlu (Spor yazarı): Cüneyt Çakır için söylenecek tek kelime var; rezalet. Kartları çok seviyor, oyuncak gibi oynuyor. Yardımcılar derseniz, onlar da rezalet. Çünkü, atılan iki gol de net ofsayt. G.Saray-Kayseri maçının gözlemcisi Cüneyt Çakır'ın babası Serdar Çakır. Acaba önceki günkü maçtan sonra soyunma odasına gidip konuştuğu gibi dün de maçtan sonra oğlunun soyunma odasına girseydi neler konuşulurdu?

Selçuk Dereli mahkemeye gidiyor

G.Saray-Kayserispor maçının hakemi Selçuk Dereli, Sarı-Kırmızılı Kulübü mahkemeye vereceğini açıkladı. Dereli, G.Saray yönetiminin maçtan sonra yaptığı yazılı açıklamada 'kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu' söyledi. Öte yandan G.Saray Kulübü, PFDK'ya sevk edildi.

Sarvan, İzmir'den cevap verecek

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan, bugün İzmir'de basın toplantısı düzenleyecek. Futbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinde yer alan duyuruda MHK Başkanı'nın genel değerlendirme yapmak amacıyla saat 11.00'de İzmir Hilton Otel'de bir basın toplantısı düzenleyeceği ifade edildi. Sarvan'ın özellikle Kayserispor maçının ardından Galatasaray yönetiminin maçın hakemi ve MHK hakkında yaptığı açıklamalara cevap vermesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*