Hakemler tavır alıyor!

Hakemler tavır alıyor!.15105
  • Giriş : 05.11.2007 / 20:57:00

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği kulüplere karşı isyan bayrağı açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD), kulüp yöneticilerinin, hakem hatalarına yönelik açıklamalarının hakaret boyutlarına vardığını, buna ''Dur'' deme zamanının geldiği inancı taşıdıklarını bildirdi.

TFFHGD Yönetim Kurulu'nca yapılan yazılı açıklamada, kulüp yöneticilerinin, 2007-08 Futbol sezonunun henüz 11. haftası sonunda, sorumlu yöneticilik anlayışıyla bağlaşmayacak biçimde, maçlar öncesi ve sonrasında konuşmayı alışkanlık haline getirdikleri ifade edilerek, ''Kulüp yöneticilerinin hakemlerimize yönelik acımasız ve hakaret boyutlarındaki açıklamalarına artık 'Dur' demenin zamanı geldiği inancındayız'' denildi.

Birçok kulüp yöneticisinin centilmenlik ve spor kardeşliği açıklamalarının ardından, daha ligin ilk haftasından başlayarak hakemlere yönelik sözlü saldırıların ve hakaretlerin, liglerin geleceği açısından olumsuz bir altyapı oluşturacağı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Bunun, diğer kulüp yöneticileri ve futbolcularına kötü örnek olduğu aşikardır. Liglerin başladığı ilk haftalarda hakem kararları üzerinde bu denli spekülasyon yaratılması, liglerimizin sağlıklı sürdürülmesi konusunda bizlerde endişe uyandırmaktadır. Olabilecek hakem hatalarının ardından bu tür çıkışların Türk futboluna hiçbir yarar getirmeyeceği, aksine liglerimizin devamında tahribat yaratacağı açıktır. Türk Futbol hakemleri, görevlerini en iyi şekilde yapmak için yoğun çaba sarf etmektedir. Ülkemizde sinirlerin bu kadar gergin olduğu ortamlarda üyelerimiz, içine sokulmak istenilen kötü oyunlardan kaçınmak için olağanüstü uğraş vermektedir. Türk Futbol camiasını oluşturan tüm bireylerden tek isteğimiz, en başından beri destek, anlayış ve sabır olmuştur. Ne var ki bir yerlerde saklanan ve bu gibi dönemlerde ortaya çıkıp, kişiler ve kurumlar arkasından ortalığı kasıp kavurmaya, kendi çıkarları uğruna insanları ve kurumları hedef alıp, onları 'Çamur at izi kalsın' mantığıyla yıkmaya çalışan zihniyet, maalesef yine görev başındadır. Kimsenin, hakem kararları arkasında başka şeyler arama gibi bir şansı yoktur. Herkes, varsa elindeki somut delilleri ortaya koymalıdır. Aksi takdirde, yapılan bu ağır ve haksız beyanların hiçbir gerçekliği olmayacaktır. Nitekim Türk Futbol hakem ve gözlemci camiası, kendilerine yapılan bu saldırılardan dolayı yüce Türk adaleti önünde hesap sormuştur ve sormaya devam edecektir.''

Açıklamada, spor yöneticiliğinin önemli sorumluluk gerektirdiği vurgulanırken, hem sporseverleri yönlendirmede, hem de sporcuların maçlara motivasyonunda etkili olan kulüp yöneticileri daha sağduyulu olmaya davet edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious