Hakemlere ultimatom

Hakemlere ultimatom.13027
  • Giriş : 29.10.2008 / 11:14:00

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Oğuz Sarvan, hakemlere çok sert bir uyarı mesajı verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

F.Bahçe-Bursa karşılaşması sırasında F.Bahçeli savunma oyuncusu Edu'nun hakem Tolga Özkalfa'ya top fırlatması, Özkalfa'nın da bu eylemi sarı kartla geçiştirmesi ile Eskişehir-G.Saray maçında Arda'nın Fırat Aydınus'u ayağına çağırması ve Aydınus'un bu harekete tepki vermemesinden büyük rahatsızlık duyan Oğuz Sarvan, maçların hemen ardından tüm üst klasman hakemlerini telefonla tek tek arayarak, “Hakemlik müessesini küçük düşürücü hareketleri göz yumanları affetmem. Bundan sonra aynı hatayı yapan kim olursa olsun gözünün yaşına bakmam. Hakemlik onuru her şeyden önde gelir” diye uyarıda bulundu.

Oğuz Sarvan, “Hakemler yanlış penaltı çalabilirler, faulleri vermemiş olabilirler, ofsaytı göremeyebilirler. Müsabakalarda herkes hata yapabilir. Bunlar insanın, hakemliğin doğasında var. Olması normal. Ancak, hakemlik kurumunu küçük düşürücü eylemleri affetmeyiz. Biz bu tür durumlarda en sert tepkinin konulması gerektiğini sezon başından bu yana düzenlediğimiz tüm seminerlerde üstüne basa basa söyledik. Sanırım Tolga ilk kez böyle bir durumla karşılaştığı için kartın rengi konusunda kararsız kaldı. Ancak bundan böyle bu tür hataları yapan hakemleri affetmemiz sözkonusu değil. Arkadaşları telefonla arayarak kurul olarak düşüncelerimizi ilettim. Ve açıkcası benzeri hata durumunda kimsenin gözünün yaşına bakmayacağımızı da dile getirdim” dedi. Sarvan ayrıca futbolculara da bir hatırlatmada bulundu ve “Kimsenin kimseyi küçük düşürmeye hakkı yok. Futbolcular hakemlere saygılı olmalılar. Aksi durumda kurallar ne cezayı gerektiriyorsa o uygulanır” diye konuştu.

'FIRAT DOĞRU KARAR VERDİ'

ÖTE yandan, FIFA hakemi Fırat Aydınus'un Eskişehirspor-G.Saray maçı sırasında yardımcının ofsayt verdiği pozisyonu devam ettirip nizami golü vermesiyle ilgili olarak da bazı federasyon üyelerinin Sarvan'ı arayıp, “Fırat doğru karar verdi. Bu sayede olası büyük tepkilerin de önüne geçmiş oldu. Sizi kutlarız” dedikleri öğrenildi.

ELLE GOLE 2 MAÇ CEZA

Trabzon önünde Servet'in elle gol atması ve ardından da Baros'un Eskişehir'e attığı 2. sayı öncesi topu elle önüne alması halen tartışılırken, İtalya'da hemen hemen aynı pozisyona 2 maç ceza çıktı. Fiorentina ile Palermo arasında oynanan lig maçında, takımını öne geçiren golü koluyla kaleye gönderen Gilardino'ya federasyon, TV görüntülerini izleyip 2 maç ceza verdi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*