Hakikatleri Araştırma Komisyonu istemi

Hakikatleri Araştırma Komisyonu istemi.11728
  • Giriş : 26.06.2009 / 17:00:00
  • Güncelleme : 26.06.2009 / 16:39:43

DTP, Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurularak karanlık sayfaları aydınlatılmalı diye açıklama yaptı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa'nın Geçici 15'inci maddesinin değiştirilerek 12 Eylül darbesini yapanların yargılanması tartışmalarına DTP de katıldı.

DTP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Sadece 12 Eylül değil, geçmişin tüm karanlık sayfaları aydınlatılsın. Bunun için bir Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyoruz" denildi.

DTP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Anayasa'nın geçici 15. maddesinin kaldırılması önerisinin "siyasi manevra olsa da" önemli olduğu ifade edilerek, 12 Eylül darbesiyle hesaplaşmanın Türkiye'nin demokrasi mücadelesinin en temel dönüm noktalarından biri olduğu vurgulandı.

"Geçmişle yüzleşmeden demokratik bir gelecek inşa edilemeyeceğine inanan partimiz DTP de, 12 Eylül darbesi ile hesaplaşmayı, Türkiye'nin demokrasi mücadelesinin en temel dönüm noktalarından biri olarak görmektedir. Ancak geçmişle yüzleşmenin ve 12 Eylül darbesiyle hesaplaşmanın; sadece darbe yapan birkaç generalin yargı karşısına çıkartılması ile sınırlanmasının da anlamlı olmadığı bir gerçekliktir" görüşüne yer verilen açıklamada daha sonra şunlar kaydedildi:

"Tabi ki 12 Eylül darbecilerinin yargı karşısında hesap vermesi; toplum vicdanını rahatlatacak, sivil siyasetin kendine güvenini artıracak ve demokrasi mücadelesinin güçlenmesi sağlayacaktır. 12 Eylül darbesi, derin devleti güçlendirmiş, devletin 'gizli, hukuk dışı, karanlık faaliyetlerini' rutinleştirmiş, "devleti koruma" refleksinin arkasına sığınarak, topluma karşı işlenen suçları meşrulaştırmıştır.

12 Eylül darbesi Kürt sorununu tamamen çatışma zeminine çekerek; devleti, kendi yurttaşlarına karşı "gayri nizami harp" tekniklerini kullanan bir devlet haline getirmiştir. Yürütülen psikolojik savaş ve kara propaganda ile Türkiye toplumunu, Kürt sorunu gerçekliğinden koparmış; "vatanın bölünmez bütünlüğü" söyleminin arkasına gizlenerek; her türlü hukuk dışılığı meşrulaştırmıştır."

'Faili meçhul cinayetler aydınlatılsın'

Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurularak başta darbe dönemleri olmak üzere geçmişin tüm karanlık sayfaları aydınlatılması gerektiğinin belirtildiği açıklama şöyle devam ediyor: "Tozlu raflara kaldırılan faili meçhul cinayetlerin, yargısız infazların, köy yakmaların, gözaltında kayıpların dosyaları yeniden açılarak sorumluları yargı önüne çıkarılmalıdır. Kürt halkına ve tüm topluma karşı işlenen suçların failleri yargı karşısına çıkartılarak hesap vermelidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*