Hakim davadan çekildi

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Şemdinli Davası'nda Hakim Ferhat Erbaş, yargılamada “vicdanen tarafsız olamayacağı” kanaatiyle davadan çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şemdinli Davası sanıklarından terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş’in Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın dünkü duruşmasında üye hakim Ferhat Erbaş, yargılamada “vicdanen tarafsız olamayacağı” kanaatiyle davadan çekildi.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 9 Kasım 2005’te Seferi Yılmaz’a ait kitabevinin bombalanması olayına karıştığı gerekçesiyle tutuklanan terör örgütü PKK itirafçısı Veysel Ateş, 5. kez hakim karşısına çıktı. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 1 saat süren duruşma sonunda mahkeme heyeti duruşmayı 24 Ağustos’a erteledi.

Mahkeme heyetinin, Başkan İlhan Kaya ile üye hakimler Ferhat Erbaş, Muharrem Ballı ve Savcı Metin Dikeç’ten oluştuğu duruşmada, sanık avukatı Yurdakan Yıldız, Başkan Kaya ve üye hakim Ballı’nın reddini talep etti. Yıldız, Mahkeme Başkanı Kaya ile üye Ballı hakkındaki ret talebini, 19 Haziran’da görülen esas davada aynı mahkeme heyetinin müvekkili Ateş’i suçlu bulması gerekçesiyle istediğini belirtti.

Mahkeme Başkanı İlhan Kaya’nın, sanık Veysel Ateş’e, avukatı Yıldız’ın redd-i hakim talebine yönelik ekleyeceği bir şeyin olup olmadığını sorması üzerine konuşan Ateş, “Biz ne desek, ne kadar savunma yapsak da bir şey değişmeyecektir. Bu siyasi bir karardır. Avukatımın ret talebine katılıyorum.” dedi. Müdahil avukatlarından Metin İriz de olaylardan kısa süre sonra sanık Veysel Ateş’in Şemdinli Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandığını hatırlatarak, 1 Haziran’daki duruşmada karşı oy kullanan ve tarafsızlığı konusunda şüphe oluşan üye hakim Ferhat Erbaş’ın üyelikten reddini talep etti.

‘Vicdanen tarafsız olamayacağım’

Müdahil avukatlarının üyelikten reddini istemesi üzerine Hakim Ferhat Erbaş, müdahil avukatlarının talebinin süresinde yapılmadığı için reddedilmesi gerektiğini kaydederek, şunları söyledi: “Sanıklar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile Veysel’in birlikte yargılandığı mahkememizin esas dava dosyasının 2. duruşmasında sanıklar hakkında tahliye talebinde bulunmam üzerine 21 Haziran 2006 tarihli bir gazetede “O gitti, karar çıktı” yönünde bir haber yapılmış. İçeriğinde, benim izne ayrılmamdan sonra kısa aralıklarla duruşma günü verilerek sanıklar Ali Kaya ve Özcan İldeniz’in mahkumiyetine, Ateş’in tefrikine yönelik karar verildiği yer almıştır. Aynı tarihlerde birçok ulusal medyada ve terör örgütünün TV kanalında yayınlanmış. Buna benzer haberler nedeniyle bu aşamada yargılamada vicdanen tarafsız olamayacağım kanaatiyle davadan çekiliyorum.”

Savcı Metin Dikeç, sanık ve müdafi avukatlarının redd-i hakim talebinin değerlendirilmesini heyetin takdirine bıraktığını ifade etti. Mahkeme heyeti ise sanık avukatı Yurdakan Yıldız’ın duruşma öncesi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu “mahkeme heyetinin reddine” ilişkin yazının ellerine ulaşmaması ve redd-i hakim talebinin değerlendirilmesi için duruşmayı erteledi. Duruşma sonrası açıklama yapan Van Baro Başkanı Ayhan Çabuk, sanık vekilinin redd-i hakim talebinde bulunduğunu belirterek talepleri değerlendirmek üzere mahkemenin gün verdiğini söyledi. Çabuk, “Ayrıca sanık vekilinin Ankara’da verdiği redd-i hakim talebi dosyaya henüz intikal etmediğinden redd-i hakim talebi içerisinde yapılıp yapılmadığını görmek için duruşma ertelendi.” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin Ferhat Erbaş’ın çekilme kararındaki düşüncelerini sormaları üzerine Çabuk, basında çıkan haberler üzerine vicdanen rahatsız olduğunu belirterek mahkemeden çekildiğini ifade etti.

‘Bombalamalar kontrgerilla işi’ dedi, mahkemelik oldu

Ardahan Cumhuriyet Savcısı Metin Aslan, DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak'ın, Şemdinli olaylarının "Kontrgerilla cumhuriyetinin elemanlarınca" gerçekleştirildiği yönündeki sözlerine dava açtı. Ardahan Cumhuriyet Savcısı Aslan, Alınak'ın 20 Ocak 2006'da DTP Ardahan İl Binası açılışında yaptığı konuşma hakkında yeni TCK'nın 301/1, 2 ve 53. maddelerinden Ardahan Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Savcı, Mahmut Alınak'ın açılışta dile getirdiği, "Şemdinli, kontrgerilla cumhuriyetinin tetikçileri tarafından bombalandı", "O tetikçi kontrgerilla cumhuriyetinin tetikçisiydi, tabii ki rejim onu kollayacaktı”, “Nitekim korudular, koruyarak salıverildiler, Türkiye siyasetini bu kontrgerilla cumhuriyeti şekillendirmektedir, bu kontrgerilla cumhuriyeti neyi emrediyorsa Parlamento onu yapıyor, Genelkurmay onu yapıyor, Cumhurbaşkanlığı onu yapıyor ve Meclis bu yüzden bu kontrgerilla cumhuriyetinin denetiminde bir onay makamıdır" ve "Başta İmralı olmak üzere İmralı Cezaevi'nde ve F tipinin bütün cezaevlerinde ilkçağların vahşi zindan sistemi uygulanmaktadır." sözlerine dava açtı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious