Hakim ile savcıyı birbirine düşürdü

Hakim ile savcıyı birbirine düşürdü.7639
  • Giriş : 08.06.2009 / 10:00:00

Mahkeme, 1973’de ölen şahsın ‘suçluluğunu maruf olmaz’ diyerek davayı reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde mahkeme ile savcı arasında, 1970'lerin devrimci liderlerinden TKP/ML-TİKKO'nun kurucusu İbrahim Kaypakkaya'nın (İbo) suçlu olup olmadığı tartışması yaşandı. Savcının, İbrahim Kaypakkaya'nın ölüm yıldönümü etkinliklerine katılan zanlılarla ilgili 'suçu ve suçluyu övme' iddiasıyla hazırladığı iddianame, Sulh Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmedi. Mahkeme, Kaypakkaya'nın suçlu olduğunun delillerle kanıtlanması gerektiğine vurgu yaparak, iddianameyi iade etti.

SULH CEZA MAHKEMESİ REDDETTİ

Devrinci 78'liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu, eski SHP Milletvekili Salman Kaya'nın da bulunduğu bir grup, 18 Mayıs 2008 tarihinde İbrahim Kaypakkaya'yı mezarı başında anma törenine katıldı. Sungurlu Cumhuriyet Savcılığı törende konuşma yapan Sümbüloğlu, Kaya, Avukat Ömer Öneren, Siyasetçi Mehmet Şirin Karademir ve Sibel Çelik hakkında 'suçu ve suçluyu övme' suçundan Sungurlu Sulh Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme 'sanıkların övdüğü suçun açıkça belirtilmesi' gerektiğini ve 'övüldüğü iddia edilen kişinin suçlu olduğunun delillerle belgelendirilmesi gerektiğini belirterek iddianameyi reddetti.

36 YIL GEÇTİ MARUF OLGU OLAMAZ

Karara itiraz eden Savcılık, Kaypakkaya'nın suçluluğunun 'maruf (herkesçe bilinen) olgu' olduğunu savundu. Mahkeme ise övüldüğü iddia edilen Kaypakkaya'nın 1973'te öldüğünü hatırlatarak 'suçluluğunun maruf bir olgu' olmadığını kaydetti ve itirazı da redetti. Bunun üzerine savcı bir üst mahkeme olan Sungurlu Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Savcıyı haklı bulan mahkeme, iddianameye kabul etti.

Kaypakkaya kimdir?

1949 yılında Çorum'un Sungurlu ilçesinin Karaya Köyü'nde doğdu. Mart 1968'de Çapa Fikir Kulübü'nün kurucuları arasında yer aldı. İşçi-Köylü gazetesinin İstanbul'daki bürosunda çalışan Kaypakkaya, Aydınlık ve Türk Solu dergilerine yazılar yazdı. Aydınlık içinde meydana gelen ayrışmada Doğu Perinçek'in başını çektiği kanatta yer aldı. 1972 yılına kadar burada çalıştı. Bu tarihte Doğu Perinçek ve çevresinin revizyonist ve oportünist olduklarını iddia eden Kaypakkaya, TKP/ML-TİKKO'yu kurdu. İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır'da girdiği bir çatışmadan 5 gün sonra yaralı yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra 18 Mayıs 1973'te öldü. Ölüm sebebi kayıtlara intihar olarak geçti.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*