Hakim ve savcıların aylıkları artırılıyor

Hakim ve savcıların aylıkları artırılıyor.10542
  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Hakim ve savcıların aylıkları ile özlük haklarında iyileştirmeler öngören yasa tasarısı hükümet tarafından Meclis'e sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tasarı, hakim ve savcıları, brüt aylıklarının yüzde 10'u kadar 'Yargı ödeneği' verilmesini öngörüyor. Tasarıya göre hakim ve savcılık mesleğine yeni başlayanlara, 'mesleki kitap ve bilgisayar yardımı ' adı altında bir bilgisayar verilmesi öngörülüyor.

Tasarının gerekçesinde şu ifadelere yer verildi: "Hâkim ve savcıların aylık ve ödeneklerinin, yüklendikleri görev ve sorumlulukla uyumlu hale getirilmesi, hem yargı organlarının verimliliğini artıracak, hem de daha nitelikli kişilerin hâkimlik ve savcılık mesleğini seçmeleri özendirilmiş olacaktır. Bu suretle yargılama faaliyetlerinin etkin bir biçimde sürdürülerek sonuçlandırılması sağlanacaktır. Avrupa Birliği ile yürütülen müzakere sürecinde, ülkemize ilişkin hazırlanan raporlarda hâkim ve savcıların özlük haklarının artırılmasına ilişkin tavsiyeler yer almakta olup, mevcut iş yükü nedeniyle Türkiye'de adlî sistemin verimliliği ve işlevinin artırılması gerektiği belirtilmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious