Hakimden öğrenciye ilginç ceza

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Isparta'da gasptan yargılanan gencin okula devam etmesine hükmeden mahkeme, gencin 5 yıl boyunca kahvehane, internet kafe, lokal gibi yerlere girişini yasakladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Isparta'da gasp suçundan tutuklu yargılanan gencin eğitimine devam etmesine hükmeden mahkeme heyeti, gencin 5 yıl boyunca kahvehane, internet kafe, lokal gibi umumi eğlence merkezlerine girmesini de yasakladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 16 yaşındaki lise 9. sınıf öğrencisi V.A. hakkında arkadaşları O.Ö. (15), M.E.Ç. (14), F.B. (14), S.Ü. (14), R.Ç. (14), M.S. (14) ve M.A'dan (14) tehditle para almak suretiyle gasp suçundan dava açıldı.

Tutuklu yargılanan V.A'nın Ağır Ceza Mahkemesindeki ilk duruşmasında, mahkeme heyeti örnek bir karara vardı.

V.A'nın önce gaspa teşebbüs suçundan 6 yıl hapis cezası ile 5 kez cezalandırılmasına karar verildi. Ancak sanığın yaşının küçük oluşu nedeniyle cezanın her biri 1 yıl 4'er ay olmak üzere 4 kez hapis cezası şeklinde uygulanması kararlaştırıldı. Karar 7 bin 300 YTL adli para cezasına dönüştürülerek, cezanın 24 eşit taksit halinde ödenmesine hükmedildi.

-CEZASI 5 YIL ERTELENDİ-

Mahkeme heyeti V.A'nın, 5 yıl boyunca ''denetimli serbestlik hükümlerine'' tabi tutulmasına da karar verdi. Bu karar doğrultusunda V.A, 5395 sayılı kanun gereği denetimli serbestlik süresi içinde kasıtlı bir suçtan dolayı hapis cezasına mahkum olmadığı ve yükümlülüklerine uygun davrandığı takdirde, davanın düşmesine karar verildi.

Bu durumda, V.A. ile ilgili cezalar 5 yıl boyunca uygulanmayacak ve mahkeme kararları yerine getirildiği takdirde dava düşecek. Ancak V.A, bu sürede kasıtlı suç işlerse ertelenen cezalar aynen uygulanacak.

-5 YIL BOYUNCA EĞLENCE YERLERİNE GİRMESİ YASAK-

Ancak, V.A. mahkemenin verdiği karar doğrultusunda, öğrenim gördüğü eğitim kurumunda eğitimine devam edecek. Mahkeme heyeti, öğrencinin ''denetimli serbestlik hükümlerine'' tabi tutulacağı 5 yıl boyunca kahvehane, internet kafe, lokal gibi umumi eğlence merkezlerine girmesini de yasaklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious