Hakime rüşvete teşebbüsten 10 ay

Hakime rüşvete teşebbüsten 10 ay.12709
  • Giriş : 08.06.2009 / 18:07:00

'Yengeç 2' operasyonunun sanıklarından eski İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakim Asım Korkut, ''rüşvete teşebbüs'' suçundan yargılandığı davada, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, ''Yengeç 2'' operasyonu kapsamında Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nde haklarında ''rüşvete teşebbüs'' suçundan dava açılan Asım Korkut, marketçi yeğeni Mehmet Korkut ve avukat Ahmet Erpek'e 4'er yıl hapis cezası verildi.

Daha sonra suçun teşebbüste kaldığını belirtip sanıkları 1'er yıl hapis cezasına çarptıran Yargıtay 5. Ceza Dairesi, duruşmadaki iyi halini de göz önüne alarak 3 sanığı 10'ar ay hapisle cezalandırdı.

-DAVANIN GEÇMİŞİ-

Tefecilik ve organize suç örgütü elebaşı olduğu iddiasıyla yargılanan Vedat Orhan Çelenk'in serbest bırakılmasının ardından başlatılan ''Yengeç'' adlı operasyonda, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Korkut ile 8 avukatın da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Rüşvet karşılığı Vedat Orhan Çelenk'in serbest bırakılmasını sağladıkları ve aracılık ettikleri iddiasıyla yakalanan zanlılardan, mahkeme başkanıyla birlikte 7 kişi tutuklanmıştı.

İlk operasyonun ardından aynı konuyla bağlantılı olarak, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla başlatılan ''Yengeç 2'' adlı operasyonda, önceki operasyonda ''rüşvet'' suçlamasıyla tutuklanan mahkeme başkanı Asım Korkut'un kardeşi Hamza Korkut, eski İzmir Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ferruh Güneş, 14 avukat ve 1 emniyet amiri gözaltına alınmıştı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde oluşturulan heyet tarafından Cumhuriyet Savcısı Gök'ün hazırladığı iddianame incelenmiş, iddianamede işlendiği belirtilen suçların CMK'nın 250. maddesiyle yetkilendirilmiş ağır ceza mahkemesinin görevi dahilinde olmadığı kanaatine varan heyet, iddianameyi İzmir'deki diğer ağır ceza mahkemelerinde değerlendirmek üzere göndermişti.

Görevi başındayken gözaltına alınıp tutuklanan hakim Asım Korkut hakkındaki iddianameyse, birinci derecede hakim olduğu ve kendisini yargılamaya yetkili kurum Yargıtay olduğu için Yargıtay'a gönderilmişti.

Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, iddianamenin sonuç bölümünde, aralarında emekli hakim Erdem Yandımata'nın da bulunduğu 40 sanık için ''Rüşvet'', ''İrtikap'', ''Nitelikli dolandırıcılık'', ''Yargı görevini etkileme'' gibi suçlardan 19 ile 119 yıl arasında değişen hapis cezası istemişti.

Yargıtay 5. Ceza Dairesi'nin 10 Nisanda, ilk derece mahkemesi sıfatıyla yaptığı duruşmada, ilk operasyonda tutuklanan eski İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Asım Korkut ile avukat Ahmet Erpek ve Mehmet Korkut'un tahliyesine karar verilmişti.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Asım Korkut ile avukat Ahmet Erpek ve Mehmet Korkut'un ''tefecilik suçlaması'' nedeniyle cezaevinde bulunan bir tutuklunun tahliyesinin sağlanmasında ''rüşvet aldığı'' iddiasıyla 1 yıl 4 aydan, 4 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmalarını talep etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*