Hakimle sanal evliliğin dramatik sonu

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İnternet evliliklerinin nasıl dramatik bir şekilde sonuçlandığı bu kez bir hakim ile üniversite öğrencisi arasında yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Muş'un Malazgirt ilçesinde Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi M.Y. (36) ile Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Teknik Ressamlık Bölümü'nde okuyan Derya Kıyançiçek'in (Yıldız) (24) sanal alemde başlayan tanışıklıkları kısa sürede evlilikle noktalandı.

Hakim M.Y. ile Kıyançiçek'in chat evlilği sadece 18 gün sürdü. Hakim M.Y. Bulanık Aile Mahkemesi'nde eşi Derya hakkında "çok yıpranmış' iddiasında bulunarak boşanma davası açtı.

M.Y. boşanma dilekçesinde "Beni fotoğrafıyla kandırdı, evlenince değişti. İnternetten yolladığı fotoğrafı beğenmiştim. Ama son derece yıpranmış, davranışları sağlıksız biri ile karşılaştım.Sürekli uyuyor, sağlığıma dokunan yemekler yapıyor, aileme saygı göstermiyor." görüşlerini ileri sürerek 24 bin YTL'lik tazminat istedi.

Derya Kıyançiçek ise avukatı Mehmet Aydın aracılığıyla Adana Cumhuriyet Savcılığı'da Hakim M.Y. alehine 'hakaret, tehtit ve tecavüz' iddiasıyla suç duyurusunda ve 'maddi, manevi' karşılık davası açtı.

Avukatı Mehmet Aydın'ın bürosunda basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Derya Kıyançiçek, 2 Ekim 2006'da internette tanıştıkları hakim M.Y ile 2 Kasım'da evlendiklerini dile getirdi.

Evliliğinin 18. gününde eşi M.Y'nin kendisinden boşanmak istediğini belirten Kıyançiçek, "Sanal ortamda ve Adalet Bakanlığı'ndan bana temin ettiği hattan tanıştığımızın birinci ayından evlendiğimiz ana kadar sevgi dolu mesajlar, şiirler ve güzel vaadlere devam etti. Eşim ikinci evliliğini yapıyor. Bana sürekli 'bu son evliliğim olsun. Seni mutlu edecem. Sen de beni mutlu et. Huzurlu ve yuva sahibi olmak istiyorum' diyordu. Beni ikna etti. Ailem ve çevremdekiler bu birlikteliğe karşı çıktı. Beni inandırdığı ve kendise güvendiğim için evlenme teklifini kabul ettim." dedi.

İnternette tanıştığı fotoğrafını gösteren Derya Kıyançiçek, M.Y'nin evliliği bitirme gerekçelerinden birinisinin de "Devamlı bana bu fotoğraftaki kadına aşığım. Bu sen değilsin. Buna asla benzemeyeceksin. Ben bu fotoğraftaki kadına aşık oldum. Buna ısındım" şeklinde olduğunu iddia etti. Kısa evlilik günlerinde hakimin "Sen çirkinsin. Güzel değilsin. Yüzün, gözün eğri diyerek evde huzursuzluk meydana getiriyordu. Sabaha kadar internetin başındaydı. Halen sitesinde bayanlarla görüşmeye devam ediyor. Gitmem için elinden gelen gayreti gösterdi.

18 gün boyunca kimseyle görüşmedim." şeklinde konuşan Derya Kıyançiçek "Eşim bir gün çok iyi, ertesi gün çok kötü oluyordu." dedi.

Evliliğinde ki bu sorunlar nedeniyle ailesine haber verdiğini ifade eden Kıyançiçek, yakınlarının kendisini almak için geldiği Malazgir'te M.Y'nin jandarmaya sığındığını ileri sürdü.

Ailesiyle Malazgirt Karakolu'nda şikayetçi olduğunu anlatan Kıyançiçek, şöyle devam etti: "Çok pişmanım. Bayanlar internette önlerine çıkan herkese inanmasınlar. Eşim hala internette. Dikkatli olsunlar. Eşim beni hem okulumdan hemde işimden etti. 18 gün süren evliliğimizde bana 'sen ailenin yanına git.' dedi. Soranlara, 'Ben okulumu devam etmeye geldim. Bir kaç ay geçsin. Yine soranlara biz eşimizle görüşüyoruz. Boşanmak ve evlenmek ayıp değildir.' diye bana telkinde bulunuyordu. Her şeyi başta ayarlamıştı. Sesiz sedasız bu işi bitirmek istiyordu. Ben Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na gittim. Ayrıca avukatım vasıtasıyla suç duyurusunda ve karşı dava açtım."

Hakim M.Y'nin internet ve cep telefonunda kendisine gönderdiği mesajları üzüntülü bir biçimde okuyan Kıyançiçek, aşağlandığını ve onurunun zedelendiğini ifade ederek, bu davanın peşini bırakmayacağını sözlerine ekledi.

Avukat Mehmet Aydın ise öncelikle Bulanık Asliye (Aile) Hukuk Mahkemesi'ne yetkisizlik itirazında bulunduklarını bildirdi. Aydın dava dilekçesinde özetle şu iddialarda bulunuyor: ".... Ülkemizde oldukça saygınlığı bulunan hakimlik mesleğini kötüye kullanarak müvekkilimi kandırarak, 'kendisini olduğundan farklı kişi' göstermiş. Ve genç bir kızın hayallerini, umutlarını ve yaşama sevincini söndürmüştür. Müvekkilim Adana'da ikamet eden bir genç kızdır. Davacı ise Muş ilinin Malazgirt ilçesinde hakimlik yapıyor. Davacının kendi adına bulunan internet sitesi sayesinde tanışmıştır. Kendisinin iddia ettiği gibi telefonda tanışmamışlardır. Bu adreste davacı hoşlandığı kadın tipinin ve bir kadından neler beklediğini yazmış. Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Asliye Hukuk Mahkemesi hakimlerinden birinin bu şekilde kız ve erkek arkadaş, sevgili vs. arama olarak bilinen sitelerden birine kendisini kaydetmesini tartışmayacağız. Ama bu şekilde bir davranış içerisine giren birin çok kısa süren evlilik süresi boyunca müvekkilime zulümlerde bulunmuştur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious