Hakimler, savcılar protesto için tek yürek!

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Danıştay 2. Dairesi'ne yönelik silahlı saldırı, yargı mensupları tarafından protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kadıköy Adliye Binası önünde öğle saatlerinde toplanan yargı mensupları, kırmızı karanfillerle karşılandı.

Bir süre saldırıyı değerlendiren hakim ve savcılar adına Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz ve Adalet Komisyonu Başkanı Erdal Şahin, Atatürk Büstüne çelenk bıraktı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir açıklama yapan Kadıköy Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz, Danıştay 2. Dairesi'ne yönelik silahlı saldırıyı nefretle kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

Canbaz, ''Yapılan bu saldırı tüm yargıya, cumhuriyetimize ve hukukun ilkelerine yapılmıştır. Tetiği çekenin yanısıra, işbirlikçilerinin de bir an önce yakalanması ve adalete teslim edilmesi gerekmektedir. Bu saldırının hukuku savunmakla görevli bir kişi tarafından yapılması acımızı fazlasıyla arttırmaktadır. Acımızı sözlerimizle ifade etmek mümkün değil. İnanıyorum ki bu silahı çekenin işbirlikçileri de yakalanıp hukuka teslim edilecek ve cezası hukuk kuralları içerisinde verilecektir." dedi.

İstanbul Barosu Anadolu Yakası Bölge Temsilcisi Nizar Akkaya'da yaptığı konuşmada, yapılan saldırının meczup bir saldırı olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti. Akkaya, saldırganla birlikte ele geçirilen silahın 8 bin YTL değerinde olduğuna dikkat çekerek ''Su parasını ödeyemeyen bir kişinin böyle bir tabanca ile cinayet işlemişse şüphesiz arkasında örgüt ve büyük bir güç vardır. Bu Danıştay üyeleri bir gazetede hedef gösterildiler. Yaşama hakları tehlikeye girmişti. Sonuçta menfur bir saldırı gerçekleşti. Bizler bu örgütler karşısında dimdik duralım" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious