Hakimler ve Savcılar Kanunu'na iptal istemi

Hakimler ve Savcılar Kanunu'na iptal istemi.23773
  • Giriş : 17.01.2008 / 14:34:00

CHP ve DSP, 5720 sayılı Hakimler Ve Savcılar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe ile Mersin Milletvekili İsa Gök, Anayasa Mahkemesine gelerek dava dilekçesini sundular.

Yüksek Mahkemeden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Ünlütepe, söz konusu Kanun'un, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyeleri yurt dışındayken, sivil toplum örgütlerinin düşünceleri alınmadan alelacele kabul edildiğini söyledi.

Değişiklikle, hakim ve savcılığa atanacaklar için oluşturulacak mülakat kurulunun Adalet Bakanlığı bürokratlarından seçileceğini ifade eden Ünlütepe, adalet bakanına bağlı bürokratların özgürce hareket etmesinin olanaksız olduğunu savundu.

Ünlütepe, hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulunun yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi olduğunu vurgulayarak, mülakatın bağımsız bir kurul olarak HSYK tarafından yapılması gerektiğini ifade etti.

Ünlütepe, hükümetin yargıyı tamamen etkisi altına almaya çalıştığını öne sürdü.

Ankara 6. İdare Mahkemesinin, Sağlık Bakanlığında yapılan bir mülakat sınavıyla ilgili verdiği kararın hatırlatılması üzerine Ünlütepe, kararın, kaygılarını haklı çıkardığını söyledi.

Dava dilekçesinde, avukatlıktan hakim adaylığına geçiş, yazılı yarışma ve mülakatın yapılış şekli, suç teşkil etmese bile disiplin cezasını gerektiren eylemden dolayı meslekten çıkarmaya imkan veren düzenlemelerle 15 Ekim 2006 tarihinde idari yargı hakim adaylığı yazılı sınavında belirlenen kadrodan bir katı fazla sayının içinde olup mülakatta başarısız olanların yeniden mülakata alınmasına dair geçici 1. maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talep ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious