Hakimlerin büyük dinletme gafı!

Hakimlerin büyük dinletme gafı!.12645
  • Giriş : 17.12.2008 / 10:24:00

Adliyedeki rüşvet operasyonunda tutuklanan hakimlerin farkına varmadan kendi numaralarının dinlenmesine de izin verdikleri ortaya çıktı. Hakimler aynı izni tam 10 kez vermiş!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rüşvet aldığı için tutuklanan iki hâkim, dinleme listesini onaylarken farkına varmadan kendi telefon numaralarına da izin verdi..

İnternetin popüler sosyal paylaşım sitesi facebozmir'de, adliyedeki rüşvet çarkını ortaya çıkaran "Yengeç" operasyonunda tutuklanan iki hâkim Asım Korkut ile 5 gün tutuklu kalan Erdem Yandımata'nın, 10 ay süren teknik takip sırasında, uzun dinleme listesini onaylarken, farkına varmadan kendi numaralarının dinlenmesine de izin verdikleri ortaya çıktı. Üstelik, teknik takip izinleri yenilenmesi gerektiğinden, hakimlerin aynı izni bir kez değil tam 10 kez verdikleri belirlendi. İzmir'de Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, özellikle organize suç örgütü liderliğiyle suçlanan bazı tutuklu sanıkların, kendisine dilekçe göndererek bazı avukatların tahliyelerini sağlama karşılığında, kendilerinden 100 bin YTL ile 1 milyon euro arasında rüşvet istendiğini bildirmesi üzerine, son yılların en büyük adli rüşvet operasyonu için harekete geçmişti. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerini avukat cüppesiyle adliye koridorlarında gezdirip, yargı içindeki rüşvet çarkının nasıl işlediğini belirlemeye çalışan savcı, polislere şüphelileri kamerayla bile takip ettirmişti. Ancak şüphelilerin teknik takibe alınması için, mahkemeden izin gerekiyordu. Bu izinler ise Asım Korkut'un başkanlığını yaptığı Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi ile başkanı emekli olduğu için Erdem Yandımata'nın vekaleten başkan olduğu Özel Yetkili 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından veriliyordu.

10 KEZ İZİN VERDİLER

Ancak şüpheliler arasında bu iki mahkeme başkanı da vardı. Ama savcı Gök, dinlenmesi gereken onlarca telefonun arasına, iki mahkeme başkanının telefonlarına da ekledi. Hakimler de uzun listeyi incelemeden izni onayladı. Üstelik aylık olarak verilen bu izinler, 10 kez tekrarlanmıştı. Yani 2 hakim, farkında olmadan 10 kez kendilerinin dinlenmesine izin vermişti. Bu izinlerde savcı Gök, odası kendi odasının üstünde bulunan hakim Adem Korkut ile Erdem Yandımata'yı ve çoğu avukat diğer şüphelilerin telefonlarını aylarca dinletti.

Yengeç'te 26 kişi tutuklandı

Geçen ay yapılan "Yengeç" operasyonunda gözaltına alınan 20 kişiden, aralarında hâkim Asım Korkut'un da bulunduğu 4'ü avukat 8 kişi tutuklandı. Bir hafta sonra gerçekleştirilen operasyonun ikinci ayağında da 24 kişi gözaltına alınırken, aralarında 11 avukatın da bulunduğu 18 kişi tutuklandı. Tutuklananlar arasında operasyondan 4 ay önce emekli olan, 8. Ağır Ceza Mahkemesi Başkan Vekili Erdem Yandımata da vardı. Ancak Yandımata, 5 gün sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*