Hakkari Dağlıca son derece sert, kesik ve derin!

Hakkari Dağlıca son derece sert, kesik ve derin!.12003
  • Giriş : 22.10.2007 / 22:28:00
  • Güncelleme : 03.10.2016 / 20:10:55

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu Hakkari Dağlıca’yı şöyle anlattı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

NTV'nin haberi:

12 askerin şehit olduğu saldırının merkezi olan; Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyünde iki gündür Türkiye ve dünyanın gündemine oturdu. Saldırıyla birlikte geçen köyle ilgili, Türk ve dünya basınında sadece “Irak’a sıfır noktasında” ayrıntısı verildi. NTVMSNBC’nin Dağlıca köyü sakinleri ve muhtar Emin Terkoğlu’dan aldığı bilgiye göre, Dağlıca köyü, Yüksekova’ya 55, Irak sınırına 4 kilometre uzakta. Dağlıca’ya en yakın köy, Yeşiltaş Köyü. İki köy arasında Avaşin Çayı var. Avaşin Çayı üzerinde de, Dağlıca’ya ulaşımı sağlayan ve dün havaya uçurulan Avaşin Köprüsü bulunuyor.

ÖNCE TELEFON VE ELEKTRİK KESİLDİ

Verilen bilgiye göre; saldırıdan hemen önce köyde telefon ve elektrik kesildi; ardından köye ulaşımı sağlayan Avaşin Köprüsü havaya uçuruldu.

Dağlıca Köyü’nde Piyade Sınır Tugayı konuşlandırılmış durumda.

Köy halkı, tugayı korumak amacıyla, dağa konuşlanan yaklaşık 45 kişilik askeri ekibe saldırı düzenlendiğini, gece olması nedeniyle Tugay ve koruma ekibi arasında bağlantı kurulamadığını anlatıyor.

KÖYE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAK
Olaydan sonra Yüksekova’dan Dağlıca’ya giden yol ve Dağlıca’ya giriş kontrol altına alındı. Köye giriş ve çıkış yasak.

SANDIKLAR HENÜZ GELMEDİ
Saldırıdan hemen sonra, her yerde olduğu gibi, Dağlıca’da da referandum vardı. Ancak saldırı ve ardından “giriş-çıkış yasağı” nedeniyle Dağlıca Köyü’ndeki sandıklar henüz Yüksekova’ya ulaştırılamadı.

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu:
ÇEVREYİ DEĞİL GECE, GÜNDÜZ BİLE GÖREMEZSİNİZ

Emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, Dağlıca köyünün konumunu şöyle anlattı:
“Dağlıca son derece sert, kesik ve derin yarlardan oluşan bir bölge. 20-25 metre öteyi bazı bölgelerde gündüz şartlarında bile görmek mümkün değil.

Yol imkanı son derece kısıtlı. Ayrıca yolun iki tarafı çok yüksek dağlardan oluşuyor ve bu emniyet alınması son derece güç bir durum. Son derece dağlık ve kesik bir arazide, operasyonu hukuki bir güç olarak ve görünerek gerçekleştiriyoruz. Karşı taraf da saklanarak, izlenerek, kaçarak bu işi yapıyor. Fırsat bulduğunda zarar vermek için ortaya çıkıyorlar. Şehit ve yaralıyla karşı karşıya kalmak ve pusuya düşmek, işin tabiatında var.

DAĞLICA’NIN CUDİ’DEN, GABAR’DAN FARKI YOK
Bölgede yapılacak operasyonlarda en önemli faktörün istihbarat bilgisi olduğunu vurgulayan Kuloğlu, Kuzey Irak’a sınırötesi operasyon halinde Cudi, Gabar gibi dağlarda karşılaşılacak sıkıntıların ifade edilmesine karşı da, “Gabar, Cudi, Kato, Küpeli dağlarının, Dağlıca arazisinden farkı yok.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious