Hakkari Valisi domuz gribini yalanladı

Hakkari Valisi domuz gribini yalanladı.10267
  • Giriş : 03.05.2009 / 17:43:00

Hakkari Valisi Muammer Türker, Akbulut köyünde domuz gribi paniği yaşandığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Vali Türker, yaptığı açıklamada, bazı yaygın televizyon ve gazetelerde ''Hakari'de domuz gribi şüphesi'' konulu haberlerin yer aldığını belirtti.

Akbulut köyünde domuz gribi paniği yaşandığı şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Türker, şunları kaydetti:

''Daha ilk günde sağlık ekiplerimiz köye gidip tarama yapmıştı. Bugün yine köye bir sağlık ekibi gönderdik. Yapılan tarama sonucunda kesinlikle domuz gribi diye bir hastalığa rastlanmadı.''

-KÖYDEKİ SAĞLIK TARAMASI-

Öte yandan, Valiliğin talimatıyla kente 35 kilometre uzaktaki 25 haneli köye giden 4'ü doktor 8 kişilik sağlık ekibi, Akbulut Köyü İlköğretim Okulunda tüm vatandaşlar ve çocukları taramadan geçirdi.

Yapılan muayeneler sonucu, köyde herhangi salgın hastalığa rastlanmadığı, sadece 3 çocukta üst solunum yolu enfeksiyonu olduğu belirlendi.

Her ihtimale karşı, köyden alınan kan örneklerinin Ankara'ya gönderileceği belirtildi.

-''KÖY HALKI OLARAK HABERİ YAPANLARI KINIYORUZ''-

Akbulut Köyü Muhtarı Hasan Bayhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı çocuklar ve vatandaşların rahatsızlanması üzerine 4 gün önce ekiplerin köylerinde sağlık taraması yaptığını söyledi.

Bu taramanın ardından ''köyde domuz gribi olduğu'' yönünde haberler yapıldığını anlatan Bayhan, şöyle konuştu:

''Biz daha önce doktorların yaptığı tespitleri söyledik. Domuz gribi diye bir hastalık yok. Köye gelen muhabirlerin, köyden herhangi bir vatandaş ya da yetkiliyle görüşmeden, sadece bir çocuğun ağzından 'şaka olsun' diye söylenenleri, köyde domuz gribi olduğu şeklinde yansıtmaları bizi ciddi şekilde rahatsız etmiştir. Bu yalan haberi yapanları, köy halkı adına kınıyorum. Kesinlikle köyümüzde böyle bir hastalık yoktur.''

Çocuklarıyla muayeneye gelen bazı kadınlar ise köylerinde domuz gribi olduğu yönündeki iddiaları televizyonlardan öğrendiklerini ve çok rahatsız olduklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*