Hakkâri Valisi hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 11.07.2007 / 21:12:00

Şemdinli avukatları, keşif için güvenliği sağlayamayacağını bildiren vali hakkında soruşturma talep etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Şemdinli davasının bugünkü duruşmasına Hakkari Valisi hakkındaki suç duyurusu damgasını vurdu. Seferi Yılmaz'ın avukatları, bir önceki duruşmada Şemdinli'de yeniden keşif yapılmasına karar veren mahkemeye bir yazı göndererek güvenliği sağlayamayacağını bildiren Hakkâri Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu hakkında soruşturma başlatılmasını istedi.

Yargıtay 9. Dairesinde bozulduktan sonra Van'a geri gönderilen Şemdinli dosyasında yeni gelişmeler yaşanıyor. 13 Haziran 2007'deki duruşmada sanık astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz'in askeri mahkemede yargılanmasına ilişkin Yargıtay kararına direnerek, dosyayı eksik yönleri itibariyle yeniden ele almaya karar veren Van 3. Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci duruşma bugün öğleden sonra yapıldı. Sanık avukatlarının reddi hâkim talebi nedeniyle duruşmaya çıkmayan Mahkeme Başkanı İlhan Kaya ve hâkim üye Eşref Aksu'nun yerine Muharrem Ballı Başkanlık, İbrahim Önerker ise hâkim üyelik yaptı. Sanık avukatları ve Savcı Sezgin Kanmaz'ın talebine rağmen heyet oybirliği ile astsubayların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

HAKKÂRİ VALİSİ SUÇ İŞLEDİ İDDİASI

Zaman zaman gergin anların yaşandığı Şemdinli davasının bugünkü oturumuna Hakkâri Valisi Ayhan Nasuhbeyoğlu ile ilgili suç duyurusu talebi damgasını vurdu. 13 Haziran'da Yargıtay'ın eksik soruşturma gerekçelerini dikkate alarak Şemdinli'de yeniden keşif yapmaya karar veren mahkeme heyeti konuyla ilgili Hakkâri Valiliği'nden gelen bir yazı üzerine keşfi yapamamıştı. Hakkâri Valiliği mahkeme başkanlığına gönderdiği yazıda yol güzergâhı ve ilçede güvenliğin sağlanamayacağını bildirmişti. Bu tutumun suç olduğunu savunan sanık avukatları, bugünkü duruşmada vali hakkında mahkemenin derhal suç ihbarında bulunmasını istedi.

Son olaylardan sonra Şemdinli ilçesinde Türkiye ortalamasının üç katından fazla asker bulunduğunu ayrıca seçim dönemi olması nedeniyle bütün siyasi partilerin en ücra köye kadar giderek propaganda yaptığı bir dönemde, Yüksek seçim Kurulunun seçim takvimi yürüttüğünü hatırlatan avukatlar, "Valiliğin bu tutumu güvenlikten ziyade mahkemenin keşif yapmasını ve karar almasını engellemektir. Bu nedenle Vali ve diğer ilgili güvenlik birimleri hakkında mahkeme heyeti yasa gereği suç ihbarında bulunmalıdır. Biz de ayrıca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious