Hakkari'de 1 Mayıs kutlamaları erken başladı

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

1 Mayıs İşçi Bayramı, Hakkari'de mesaiden dolayı bir gün önceden kutlanmasına rağmen beklenen katılım olmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Altay Caddesi Belediye İş Hanı önünde yapılan açıklamalarda özgürlük barış ve demokrasi vurgusu yapılırken, Şemdinli olaylarının örtbas edilmemesi ve askeri operasyonların durdurulması istendi. Hakkari caddelerine KESK'in Kürtçe 'Yaşasın Bir Mayıs' (Biji Yek Adar) yazılı bez afişler asılması dikkat çekti. Polis kutlamaların olduğu yerde geniş güvenlik tedbirleri aldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Hakkari Şubeler Platformu tarafından Altay Caddesi'nde yapılan kutlamalar, önceki yıllara oranla sönük geçti. Altay Caddesi üzerinde yapılan kutlamalara yaklaşık 150 kişilk grup katıldı. Cadde üzerindeki esnafın ilgin bakışları arasında yapılan kutlamalarda caddeden geçen araç şoförleri zor anlar yaşadı. Trafik polisleri arada bir araçlara ve vatandaşlara uyarıda bulundu.

Hakkari Belediye Başkan Vekili İsmail Akboğa'nın katıldığı kutlamalarda vatandaşlar 'Yaşasın Bir Mayıs Özgürlük, Demokrasi, Barış ve Kardeşlik İçin' pankartlar taşıdı. Hakkari KES Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Asker Yurtsever, dünya işçilerinin dayanışma günü olarak bilinen 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın işçilerin 8 saatlik işgünü ve düşük ücretlerin protestosu sonucu yaşanan olayların bir gelişimi olarak ortaya çıktığını belirtti. ABD emperyalizminin dünya çapında egemenliğini güçlendirmek, enerji kaynaklarına sahip olmak ve neo-liberal küreselleşmeyi sağlamak için zora şiddete ve işgale başvurmaktan çekinmediğini belirtti. Bölgedeki son olaylara da değinen Yurtsever, bütün olayların arkasında ABD'nin olduğuna vurgu yaptı. Sözcü Yurtsever, "ABD şimdi de Suriye ve İran'ı hedef göstererek bölgede yeni çatışmalara zemin hazırlıyor. ABD ve çıkar odaklarının Türkiye'yi çatışma ortamının bir taşeronu haline getirme oyunları sürüyor. Demokrasiden korkanlar, gerilim ve çatışmadan rant sağlamak isteyenler, halka ve emekçilere kirli bir senaryo yazıyorlar." dedi.

Hükümetin de emekçilerin taleplerini dikkate almadığı belirtildi. 1 Mayıs'ın resmi tatil günü olarak ilan edilmesini iteyen Yurtsever, Terörle Mücadele Kanunu'nun geri çevrilmesini de istedi. Bölgedeki olayların barışçıl yollarla çözülmesi gereğine değinen Yurtseven, "Askeri operasyonlar durdurulmalı, Şemdinli olayları örtbas edilmemeli." diyerek askeri operasyonlara karşı olduklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious