Hakkari'de 45 kişi gözaltına alındı

Hakkari'de 45 kişi gözaltına alındı.17808
  • Giriş : 23.03.2008 / 17:24:00

Hakkari Valiliği, kentte nevruz bahane edilerek yapılan izinsiz gösterilerde 6'sı polis olmak üzere 20 kişinin yaralandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Valilikten yapılan açıklamada, nevruz dolayısıyla etkinlik düzenlemek isteyen düzenleme kuruluna, 21 Mart 2008 tarihinde kutlama izni verildiği ancak düzenleme kurulunun, 2911 sayılı kanuna aykırı olarak 22 Martta, Nevruz gününü bahane ederek, izinsiz gösteri yapmak istediği belirtildi.

Bu gösteride, slogan atmak, barikat kurmak, lastik yakmak ve güvenlik kuvvetlerine taşlı saldırıda bulunmak suretiyle yasa dışı eylemlerde bulunulduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

''22 Martta, Bulvar Caddesi'nde ve belediye binası önünde toplanan grubun, terör örgütü PKK lehine yasa dışı slogan atması üzerine yapılan eylemin, suç olduğu belirtilerek, dağılmaları yönünde güvenlik kuvvetlerince gerekli uyarılar yapılmıştır. Yapılan uyarılara rağmen dağılmayan göstericilerin, güvenlik kuvvetlerine taşlı saldırıda bulunmaları üzerine, gerekli müdahaleler yapılarak eylemci gruplar dağıtılmaya çalışılmıştır.''

Bunun üzerine, göstericilerin ara sokaklara ve mahalle aralarına dağılarak eylemlerine devam ettiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Eylemci grupların resmi binalara ve özel iş yerlerine yönelik saldırıları, alınan yoğun güvenlik tedbirleri ile engellenmiştir. Meydana gelen olaylarda, 2 emniyet amiri ile 4 polis memuru, atılan taşlardan yaralanmış, 1 zırhlı araç bu taşlardan hasar görmüştür. 14 vatandaşımız ise çeşitli şekilde yaralanmış olup, 2 kişi Van'a sevk edilerek tedavi altına alınmıştır. Yaralıların herhangi bir hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Olaylar sırasında 20'si, 18 yaşından küçük olmak üzere, 45 kişi gözaltına alınmıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious