Hakkari'de çığ tehlikesine rağmen köy yolları açılıyor

Hakkari'de çığ tehlikesine rağmen köy yolları açılıyor.14662
  • Giriş : 05.02.2008 / 10:34:00

Hakkari Valiliği, 3 bin 600 metre yüksekliğindeki Cilo Dağı eteklerinde bulunan köy yollarını çığ tehlikesine rağmen açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ağır kış şartlarının yaşandığı Hakkari'de karla mücadele çalışmaları bütün hızıyla devam ediyor. Geçen hafta etkili kardan sonra özellikle dağ köylerinin yolları ulaşıma kapandı. Ancak gece gündüz demeden karla mücadelesini sürdüren Hakkari İl Özel İdare ekipleri, tek tek köylere ulaştı.

Hakkari'ye 45 kilometre uzaklıktaki Yüksekova ilçesine bağlı Kolbaşı ve Armutözü köyleri ile bunlara bağlı Yuvalı, Damlacık, Arpalı, Aktoprak, Şahince ve Ormanarası mezra yollarında kar temizleme çalışmaları devam etti.

Kolbaşı ile Armutözü köyleri arasını kısa sürede açan bir kepçe ile bir greyderli ekip, Armutözü'ne bağlı Aktoprak ve Şahince yollarına çığ tehlikesi nedeniyle giremedi. Sözkonusu mezralara 2 kilometre kadar yaklaşan ekipleri, köy sakinleri çığ tehlikesine karşı uyardı. Uyarıları dikkate alan ekipbaşı Akçalı şantiye şefi Aydın Yaşar, tehlikeli bölgedeki çalışmaları durdurdu.

Şantiye şefi Yaşar, ekiplerin gece karanlığına rağmen hızla köylere ulaşmaya çalıştıklarını, ancak büyük çığların olduğu Aktoprak ve Şahince yolundaki çalışmalara düşen çığlarla birlikte ara verdiklerini duyurdu.

Aydın Yaşar, bu köylerin geçen yıllarda bütün kış boyunca yollarının kardan dolayı kapalı kaldığını belirterek, ancak bu yıl karın geç yağmasıyla yollarının yeni kapandığını söyledi.

Yol ve bölge hakkında açıklama yapan Yuvalı mezrası sakinlerinden İdris Hozman da, bölgenin son derece tehlikeli olduğunu belirterek, burada çok büyük çığların indiğini belirtti.

Hozman, Aktoprak ve Şahince arasındaki çığlı bölgede yüzlerce ceviz ağacının bulunduğunu ifade ederek, buradan geçen çığın ceviz ağaçlarını kökleriyle birlikte sökerek götürdüğüne şahit olduklarını anlattı.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious