Hakkari'de Karada ve havada askeri hareketlilik!

Hakkari'de Karada ve havada askeri hareketlilik!.35018
  • Giriş : 25.12.2007 / 14:48:00
  • Güncelleme : 25.12.2007 / 15:06:58

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden Şemdinli'ye 20 araçlık askeri konvoy hareket etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunan 21. Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı'ndan, Irak'a sıfır noktada bulunan Şemdinli ilçesine asker ve mühimmat sevkıyatı başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonları aralıksız devam ederken, Yüksekova'dan yola çıkan 20 araçlık askeri konvoy, Şemdinli istikametine hareket etti. Araçların asker ile birlikte mühimmat taşıdıkları belirtildi.

Yüksekova'da Şemdinli ilçesine sevk edilen askerlerin, Irak sınırına sıfır noktada bulunan birliklerde konuşlandırılacağı bildirildi.

____________________________________________________________________

Alınan bilgiye göre, keşif uçakları, sabah 10.00 ile 11.30 saatleri arasında, Çukurca ilçesindeki Irak sınırındaki Üzümlü, Uzundere, Çayırlı, Çınarlı ile Irak'ın kuzeyinde yer alan Kanimasi bölgesinde uçuş yaptı.

Keşif uçaklarının uçuşunun ardından da bölgede uçak sesleri duyulmaya başlandı.

Uçakların geçişinin ardından sınırın Irak kesiminde bomba sesleri duyuldu.

Şırnak'ta da terör örgütü PKK'nın etkisiz hale getirilmesi amacıyla bölgede başlatılan operasyonlar aralıksız sürdürülüyor.

Sabah saatlerinde Gabar ile Küpeli dağlarına doğru Skorsky ve Kobra helikopterinin uçuşları devam etti.

Operasyonda arama tarama faaliyetlerinin aralıksız sürdürüldüğü, bölgede teröristlere ait çok sayıda sığınak ve yaşam malzemesinin imha edildiği bildirildi.

HALİKOPTER HAREKETLİLİĞİ

Savaş uçaklarının Kuzey Irak’taki PKK yuvalarına yönelik sınır ötesi hava operasyonlarının ardından, teröristlerin Türkiye’ye sızmalarını önlemek için geçiş güzergahları tutuldu. Sınır boyunda stratejik bölgelere havadan özel eğitimli komandolar indirilirken, bu sabahtan itibaren Şırnak’ta yoğun bir helikopter hareketliliği gözlendi.

Şırnak 23’üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’ndan sabahın ilk ışıklarıyla havalanan Kobra ve Sikorsky tipi helikopterler, başta Gabar olmak üzere Cudi ve Çırav Dağları üzerinde uçuş yaptı. Dağlarda kışı geçirmek üzere üstlenme hazırlığı yaptıkları tespit edilen teröristlere yönelik operasyonlara karadan da özel eğitimli komandoların destek verdiği gözlendi. Karadan yapılan arama tarama faaliyetlerinde teröristlerin kullandığı çok sayıda sığınak bulundu, bu sığınaklarda ele geçirilen çeşitli malzemeler de imha edildi.

_________________________________________________________

PKK'ya operasyon aralıksız devam ediyor.. Uçaklarımız yine K.Irak semalarında..

Mehmetçik tarafından teröristlere yönelik sürdürülen operasyonların özellikle Avaşin ve Govend kampları civarında yoğunlaştığı belirtildi. Hız kesmeden devam eden operasyonlarda Irak sınırına sıfır noktada bulunan bölgelerin Mehmetçik kontrolünde olduğu bildirildi. Türk savaş uçaklarının Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik yaptığı hava harekatlarında vurulan Avaşin ve Zap kamplarının, sınırda konuşlanan Mehmetçik tarafından da toplarla dövülmeye devam ettiği öğrenildi. Bu arada Yüksekova, Dağlıca ileŞemdinli, Yeşilova bölgesindeki birliklerin tetikte beklediği, Yeşilova ve Derecik'te konuşlanan Mehmetçiğin Kuzey Irak topraklarındaki Bermız köyüne giderek bölgede arama tarama faaliyeti yaptığı bildirildi.

Operasyonların özellikle Şemdinli sınırındaki Balkaya dağları arkasında bulunan Govend kampına doğru hareketlendiği ve Cemço, Metina, Haftanin ve Hakurk'ta yer alan PKK kamplarının yoğun topçu ateşi altında olduğu öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious