Hakkari'de köylülere bin 200 koyun dağıtıldı

Hakkari'de köylülere bin 200 koyun dağıtıldı.48816
  • Giriş : 27.01.2008 / 18:16:00

Hakkari'de terör nedeniyle bitme noktasına gelen küçük baş hayvancılığı canlandırmak için 50 çiftçiye bin 250 koyun dağıtıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin, özellikle küçük baş hayvan deposu olarak bilinen Hakkari, devletin güvenliği sağlaması ve köylerine dönen insanların hayvancılığa başlamasıyla eski halini almaya başladı. Hakkari ve çevresinde 1990 yılının başına kadar 2 milyon olan küçük baş hayvan sayısı, terör nedeniyle 400 bine kadar düştü. Köylere dönüşle birlikte geliştirilen hayvancılığı destekleme projeleri kapsamında kurulan köy kooperatifleri vasıtasıyla geçimlerini hayvancılıkla sağlayan aileler tekrar hayvan sahibi olmaya başladı. 1998 yılına kadar Hakkari'de tarımsal kalkınma amaçlı kooperatif bulunmazken, devletin teşvikleriyle 10 yılda 22 kooperatifi kuruldu.

Bölgeye kısa sürede ayak uydurarak gelişimi tamamlayan akkaraman ırkı koyunlar getirildi. Özellikle Hakkari ve Yüksekova'da kurulan kooperatiflerin projeleriyle 150 aileye 3 bin 750 koyun ve 300 damızlık koç temin edildi. Merkez köylerden Bay, Üzümcü ve Otluca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, 72 üyesinden 50 üyeye bin 250 koyun verdi. Otluca köyünde yapılan koyun teslim programında hak sahiplerine Akkaraman ırkı 25 koyun ve damızlık 1 koç teslim edildi. Bir yıl sonra geri ödemeli olan koyunları alan vatandaşlar, eski günlerine dönecek olmanın sevincini yaşadı.

Otuluca köyünde yapılan törene Vali Yardımcıları Ali Hamza Pehlivan ile Abdullah Uçgun, Tarım İl Müdürü Mehmet Gündoğdu ve kooperatif üyeleri katıldı. Vali Yardımcısı Uçgun, bugünün Otluca, Bay ve Üzümcü köylülerinin düğün günü olduğunu belirtti. Uçgun, hem aş hem iş gününde köylülerin bugünden sonra üretime başlayacaklarını müjdeledi.

Vali Yardımcısı Pehlivan ise Hakkari'nin kalkınmasını bütün alanlarda sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Hakkari meralarının tekrar hayata geçirilmesi adına büyük gayret sarf ettiklerini anlatan Pehlivan, meraların ekonomiye kazandırılmasında güvenliğin önemi gözden geçirilerek buraların hayvancılığa açılmasını sağladıklarını kaydetti.

Tarım İl Müdürü Mehmet Gündoğdu da, bir zamanlar 2 milyon kadar olan küçükbaş hayvan sayısını tekrar aynı seviyelere çıkarmayı amaçladıklarını belirtti. Gündoğdu, yapılan çalışmalarla Hakkari genelinde 1 milyona yakın küçük baş ve 50 bin kadar büyük baş hayvan sayısına ulaşıldığını söyledi.

Köylülerden Divali Aşkan, terör nedeniyle tek geçim kaynağı olan hayvancılığı tamamen bırakmak zorunda kaldığını belirtti. Ancak devletin destekleriyle 25 koyun ve bir koç alarak tekrar işe başlayacağı için sevinçli olduğunu aktaran Aşkan, terörden önce 100'ün üzerinde koyun beslediğini, tekrar o günlere gelmek için gayret gösterdiğine vurgu yaptı.

Küpeli Akkaraman koyunları veteriner hekim kontrolünde sahiplerine dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious