Hakkari'nin sınır köylerinde eğitim artık uzak değil

Hakkari'nin sınır köylerinde eğitim artık uzak değil.11844
  • Giriş : 27.10.2007 / 02:15:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 01:43:07

Hakkari'nin bir sınır kasabasında, çocuklar okula ulaşabilmek için her gün 3 kilometre yol gidiyordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Hakkari'nin Şemdinli ilçesi'ndeki bir sınır kasabasında, çocuklar okula ulaşabilmek için her gün 3 kilometre yol gidiyordu.

Kasabalarında okul olmadığı için komşu kasabaya kadar yürümek zorunda kalan çocuklara Kimse Yok Mu derneği el uzattı. Bölgedeki terörün Türkiye'nin huzurunu bozduğu bir dönemde kasabada okul yaptırmak için çalışma başlatan dernek herkesten takdir topluyor.

Daha önce Mardin ve Batman'da okul açan, kırık dökük okulları tamir ettirerek öğrencilerin yüzünü güldüren Kimse Yok Mu Derneği, bu defa da Türkiye'nin sınırında, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi'ndeki Ağaçlı Köyü'ne okul açmaya hazırlanıyor.

Köyde toplam 60 öğrenci var. Ancak okul yok. İmkansızlığın kol gezdiği yerde çocuklar eğitim görebilmek için komşu kasabaya kadar yürümek zorunda. Ancak yollar uzun, önümüz ise; kış.

3 kilometreyi aşıp okullarına girmeyi başaran öğrencilerin derdi bir tek bu değil. Okul küçük olduğu için 200 öğrenci ters derslikte eğitim görüyor. Bu da sabah gelirken çekilen yorgunluğu kat be kat artırıyor.

Son dönemde eğitim seferberliğine başlayan Kimse Yok Mu Derneği dağlık alandaki kasabaya ulaştı ve öğrencilerin durumunu görerek el uzatma kararı aldı. Terörün cehaletten cehaletin de eğitimsizlikten kaynaklandığını vurgulayan dernek yetkilileri kasabada okul açacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious