Hala çocukları koşturarak çıkarıyorlar!

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odalar Birliği, Mimarlar Odası Genel Merkezi, Mimarlar Odası Ankara Temsilciliği ile Mimarlar Odası Düzce Temsilciliği ortaklaşa olarak, "Doğal Afetler ve Güvenli Yaşamak," konulu panel düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğü Salonu'nda düzenlenen panele İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, İTÜ Afet Yönetim Merkezi Meteroloji Mühendisi Prof. Dr.Mikdat Kadıoğlu, YTÜ Mimarlık Fakültesinden Prof. Hakkı Önal, Düzce Valisi Halil Nimetoğlu,Emniyet Müdürü Saim İşlek,öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konuşmasında İstanbul'da yapılan 7,2 şiddetindeki deprem tatbikatına değinen İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisi Yrd. Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, "Valilik adına gözlemcilik yapıyordum. Benim merak ettiğim okullardı. Yine okullarda çocukları koştura, koştura çıkaracaklar mı diye. Aynen düşündüğüm gibi oldu. deprem bitmiş her şey bitmiş çocukları koştur Allah koştur. Anlaşılır gibi değil. deprem olmuş bitmiş, çocukları sakin, ayılanı var bayılanı var. Bir daha mı bayıltacaksınız bu çocukları koştururken. Yani insan psikolojisi denilen bişi var yani. Yine gidin tahlilleri yapın göreceksiniz, yine Fen A 4 dakikada çıkardı. Benim ki 3 dakikada sayın hocam. Böyle bir şey olmaz. Kapıdan dışarıda tehlike var mı? Kiremitler ucuna gelmiş mi. Bacalar düşmek üzeremi, artçılar gelecekmi. Siz hepiniz öğrendiniz yüksek depremin ardından artçı sarsıntı geliyor. O zaman niye koşturuyorsunuz bu çocukları."diyerek eleştiride bulundu.

Eskiden en güvenli yerlerin okulların olduğuna değinen Yrd. Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu, valiler ve kaymakamların okul binalarına sığındıklarını belirterek, "Hep beraber bu tür afetlerde okullarda barınırdık. Neden biliyormusunuz, okullar daha güvenli diye. Ama son dönemde öyle okullar yaptık mı? Yani beni zorlasanız gitmem oraya." dedi.

En ufak bir depremde bir caminin minaresinin yıkıldığını belirten Gündoğdu, Manyas depreminde 10 km uzaktaki bir caminin minaresinin çatladığını ve bunun nedeni olarak ruhsatsız yapıların çoğaldığını söyledi. Gündoğdu, "Ruhsatsız ne demek, denetim yok demek, kaçak yani. Çıksın bunun karşıtını söylesinler hepsi ruhsatlıdır, kontrol edilmiştir diye. Yönetmeliklere uygundur desin bende helal olsun diyeyim yani. Son bir şey söylüyorum. Bakın un var şeker var yağ var, neden bu ülke helva yapamıyor. Mühendisi var, Mimarı var, iyi yöneticisi var, ekonomisti var, Neden? Her türlü deprem mevzuatı var ama bu yasalar neden uygulanmıyor."şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious