'Hala küçük bir iş için Ankara'ya gidiyoruz'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Ege Belediyeler Birliği (EBB) ve Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar'ı , Yerel Yönetimler Yasa değişikliği tatmin etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkan Kar, "Türkiye'de yerel yönetimler yasa değişikliği ile yerel yöneticilerin yetkileri her ne kadar artırılmışsa da hala bazı işlerimizin Ankara'dan bitmesi, bürokrasiyle uğraşmak durumda kalmamız bizim işlerimizi zorlaştırıyor, geciktiriyor, ve pahalı hale getiriyor." dedi.

EBB, gelişmiş ülkelerdeki belediye hizmetlerinin incelek, araştırmak ve şehirleşmeyi görmek amacıyla 68 kişilik bir heyet İspanya gezisi düzenledi. 25-1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen geziye EBB Başkanı Bülent Kar, Egeli belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri katıldı. İspanya'da Barcelona, Valencia, Madrid, tarihi Toledo kentlerini ve Andora ülkesini inceleme fırsatı bulan heyet Türkiye'ye döndü.

Heyet adına Manisa Belediyesi'nde bir basın toplantısı düzenleyen EBB Başkanı Bülent Kar, "Gezilerden sonra şöyle bir kural konulmasının yerinde buluyorum. Türkiye'de herhangi bir il, ilçe ve belde, belediye başkanı olacak kişinin Avrupa'da mutlaka üç şehir görmüş olması şartının getirilmesinin çok faydalı olacağını düşünüyorum." dedi.

"Geziler insanın ufkunu açıyor" ifadesini kullanan Ege Belediyeler Birliği Bakanı, "İnsan yeni uygulamaları görerek yeni şeyleri düşünme imkanına sahip oluyor. Tüm Avrupa şehirlerinde görüldüğü gibi İspanya'da da alt yapı problemleri halledilmiş. Ulaşım metrolar ve raylı sistemlerle mükemmel hale gelmiş." şeklinde konuştu.

Avrupa şehirciliğin Türkiye'den çok önce başladığına değinen başkan Kar, "1700-1800'lü yıllarda başlamış şehircilikte o yıllarda yapılan binalar korunmuş. Yeni binaları da şehrin dışına yapmışlar. Dolayısıyla tarihi binalar o şehirlere ayrı bir güzellik katmış." diye konuştu.

Bülent Kar'a göre gelişmiş ülkeler tüm güzellikleri yerel yönetimlere verilen tam yetkiler sayesinde kavuşmuş. Türkiye'de yerel yönetimler yasasında değişiklik yapılmasına rağmen hala birtakım işlerin takibi için Ankara'ya gitmek zorunda kaldıklarını anlatan Başkan Kar, Türkiye dışarıdan bakıldığında ülkenin yerinden yönetilememenin eksiklik ve sıkıntılarını bariz bir şekilde görülebildiğini vurguladı. Kar'ın ifadesine göre Türkiye yerinden yönetilse 5 yılda 50 yıllık mesafeyi kat edecek.

EBB Başkanı, İspanya'nın zeytinyağında dünyada lider olduğunu 400 milyon zeytin ağacının bulunduğunu bildirdi. Milli gelirlerinin 20 bin dolar civarında olan İspanya'nın şantiye görünümünde olduğunu aktaran Kar şöyle konuştu: "Bir çok problemini açmış ve bu kadar gelişmiş bir ülkede sürekli inşaatlar yapılıyor. Yeni yeni binalar dikiliyor. Özellikle Valencia çok hoşumuza gitti. Kurumuş bir nehir yatağını çok güzel bir alan haline getirmişler buraya enteresan binalar ve yeşil alanlar yapmışlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious