Hâlâ sanatçı var

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Aykut Kuşkaya gönül kapısını Haber Aktüel’e açtı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gün aşırı denilebilecek kadar hızla artan albüm ve şarkılar kamuoyu tarafından çoğu zaman acı gülümsemelerle karşılanıyor.

Neden?

Kaliteli müziğin tahtını alan bayağı ve hafif şarkılar giderek Batılılaşan Türkiye’de rağbet görmeye başladı. Sözlerinden daha çok müziklerin ön plana çıkarıldığı şarkılar yozlaşmaya giden yolda bir jet üssü vazifesi görüyor.

Sessiz ama kaliteli sesler ve şarkılarda var…

Bunca yeni, kötü albümün yanı sıra, bir zamanlar müzik piyasasına damgasını vuran ve hala dinlenirken ruhu okşayan şarkılarda yok değil. “Allah sorar” şarkısı ve mütevazı kimliği ile ön plana çıkan Aykut Kuşkaya sessiz ama kaliteli yol kat edenlerden. Kuşkaya, çıkarılan onca taklit, anlamsız şarkı sözlerine rağmen eskiden okuduğu şarkıları ilk günkü gibi bugün yine keyifle dinletebilen istisna sanatçılardan birisi.

Müziğe başlamasını “Geleneği bozmayarak müzik yaşamıma, ailemin de desteği ile küçük yaşta başladım” sözleri ile ifade eden sanatçı 1967 yılında, serbest meslekle uğraşan bir baba ve ev hanımı bir annenin dördüncü ve son çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya gelmiş.

Aile meclislerindeki fasıl ortamlarında büyüdüğünü aktaran Aykut Kuşkaya ilkokulda hemen her Türk genci gibi flüt, trampet, mandolin çaldıktan sonra ortaokulda büyük usta Orhan Dağlı'dan ders alarak bağlama öğrendiğini ve lise yıllarında da gitar çalarak ilk bestelerini yaptığını anlatıyor.

Alışagelmişliğin dışında paparazzi programlarında boy göstererek söz düellolarına girmenin yerine sanatı ile gündeme gelmeye çalıştığını vurgulayan sanatçı bir zamanlar “Sigaram tütüyor masamda yine, efkarlıyım bu gece, gelen gidenim kalmadı artık, yalnızım kederlerimde” şarkısı ile radyo spikerlerinin vazgeçilmez yorumcusu olmuştu.

Bestesi ve güftesi kendisine ait şarkıların altına imzasını atan Kuşkaya, sanatla ilgili olduğu günden bu yana ele aldığı işlerini şu şekilde özetliyor: “Kabataş Erkek Lisesi'nde okurken, aralarında İskender Paydaş'ın da bulunduğu grupta gitar çalıp solistlik yaparak liselerarası çeşitli yarışmalarda çeşitli ödüllere sahip oldum. Yine aynı yıllarda ilk sahnemi Ortaköy Deniz Park Cafe'de aldım. Sonrasında Bağdat Caddesi, Bahçelievler, Kadıköy ve Taksim'de çeşitli mekânlarda çalıp söyledim. İlk söylediğim şarkılar, rahmetli Barış Manço ve Fikret Kızılok, MFÖ, Bülent Ortaçgil, Cem Karaca, Moğollar, Erkin Koray, Modern Folk Üçlüsü, Üç Hürel gibi Anadolu Folk Müziği’nin öncülerine aitti. Yine o yıllarda dinlediğim yabancı müzikler; Elvis Presley, Pink Floyd, Beatles, Dire Straits, Santana, Simon&Garfenkel, Joan Baez, Bob Dylan, Chris de Burgh'ün şarkılarıydı. Bütün bu melodiler, sonrasındaki tarzımı belirlemede birer yapı taşı oldular. 1988-94 yılları arasında çeşitli albümlere söz, beste verdim ve yorumcu olarak katıldım. Bunların arasında İlk Cemre, Erol Büyükburç, Bir Güneş Doğuyor, Dört Halife Serisi, Abdulbaki Kömür, Yeşil Aşk, Taha, İbrahim Sadri gibi şarkıcı ve şarkılar var. 1995 yılında yapımcılığını Esra Film, yönetmenliğini Mesut Uçakan'ın yaptığı 'Ölümsüz Karanfiller' adlı filmde oyuncu olarak rol almamın yanı sıra, tem müziklerini de besteleyip, okudum.”

Yüzlerce söz yazıp beste yapan Aykut Kuşkaya yurdun hemen hemen her yerinde konser vererek binlerce imza dağıttığının ve on binlerce şarkı söylediğinin altını çiziyor.

Müziğin dışında yaklaşık 15-16 yıldır grafik-tasarım, reklam-tanıtım ve organizasyon işleri ile de ilgilenen yorumcu Kuşkaya, Ortadoğu ve İslam ülkelerinde, ekonomi bölümünde iki yıl lisansüstü eğitimi aldı.

1994 yılında ilk solo albümü Umut Sancısı'nı çıkaran sanatçının sırayla çıkardığı albüm isimleri şöyle:

1996 - Ağlarken Gülebilmek
1996 - Nereye Kadar
1999 - Yalnızım
2001 - Ne Olur Anla
2003 - Uyan Ey Gözlerim
ve yeni çıkan SELAM albümleri takip etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious