Halaçoğlu: 'TTK kimsenin soyunu sopunu araştırmaz'

  • Giriş : 10.12.2007 / 16:17:00
  • Güncelleme : 10.12.2007 / 16:21:19

Halaçoğlu: 'Ahmet Türk, Türk çıktı' açıklaması bana ait değil'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, DTP Grup Başkanı Ahmet Türk'ün, soyunun Türk olduğu yönünde araştırma yaptıklarına ilişkin gazetelere yansıyan haberleri yalanladı.

Halaçoğlu, "Türk Tarih Kurumu, kimsenin soyunu sopunu araştırmaz" dedi. Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı gazetelere yansıyan, "Türk, Türk Çıktı" ve "Aşiret araştırmamızı internete yükledik" şeklindeki açıklamaların kendisine ait olmadığını bildirdi. Halaçoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

"İki muhabir arkadaşımızla yaptığınız görüşmede, aşiret araştırmamız, bunların kaynakları değerlendirilmiştir. Ayrıca, daha önce gazetelerde çarpıtılmış olarak verilen ve asıl hedefinden saptırılan konular üzerinde de değerlendirme yapılmıştır. Türk Tarih Kurumu, kimsenin soyunu sopunu araştırmamaktadır. Aşiretlerle ilgili araştırma bizzat şahsım tarafından yürütülmekte olup, kaynaklan 1476-1600 yıllarına ait olan Osmanlı Arşivi'ndeki Tahrir Defterleri'dir. Ayrıca bu defterlerde şehirler, mahalleler,
köyler ve cemaatler kayıtlıdır. Her bir yerleşim alanındaki müslim ve gayri müslim nüfus, bunların baba adlarıyla birlikte isimleri, bekar kimseler, dullar, gözleri görmeyenler, malul adı altında ömürlüler, piri fani olarak çok yaşlılar, üretilen mallar ve verdikleri vergiler, hayvanları ve diğer tüm diğer bilgiler bulunmaktadır. Bu kaynaklara göre yaptığımız çalışmalar tamamlanınca yayımlanacaktır. Çalışma henüz tamamlanmamış ve bu bilgiler internete konmamıştır".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious