Halaçoğlu'dan sinevizyonlu yalanlama

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, sözde Ermeni soykırımına yönelik iddiaları yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırımı olarak iddia edilen olayın öncesinde Ermenilerin, itilaf devletleriyle ortak hareket ederek Osmanlı'ya karşı savaştığını söyledi. Türk Ocakları tarafından Pendik'te bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya katılan Yusuf Halaçoğlu, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili olarak ortaya atılan iddiaların asılsız olduğun belirterek konuyla ilgili belgelerin sunulduğu bir sinevizyon gösterisi düzenledi.
Ermeniler için 1877-78 yılının önemli bir dönüm noktası olduğuna değinen Halaçoğlu; "Ermeniler 1877'den 1995'e gelindiğinde 20'ye yakın teşkilat oluşturmuşlardır. Deniliyor ki 'Ermeni lobileri çok güçlü' elbette çok güçlü olacak. 200 senedir bunun için uğraşıyorlar. Şu anda internette İngilizce olarak 41 bin siteleri bulunmaktadır. Sömürge imparatorlukları Osmanlı'yı ele geçirmek için Ermenileri kullanmışlardır" dedi.

Ermenilerin itilaf devletleriyle birlikte Osmanlı'yı yok etmek için savaştığının altını çizen Halaçoğlu, "Eğer savaşıyorsanız yenilirsiniz ve de sürülebilirsiniz. Bakın Ermeniler, Van'ı Ruslara teslim etmişlerdir. Bunun üzerine Osmanlı, Ermenilerin ileri gelenlerini ikaz etmiş, bu ikaza aldırış edilmeyince 24 Nisan'da 234 kişi tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Ermeniler bu yüzden 24 Nisan'ı soykırım günü ilan etmişlerdir" şeklinde konuştu.

Tehcir hadisesinden önce Ermenilerin Osmanlı topraklarında 26 bölgede isyan çıkarttığını söyleyen Halaçoğlu, "Tehcirden önce 26 bölgede isyan etmişlerdir ve bu bölgeler telgraf tellerinin bulunduğu yerlerdir. Osmanlı için bu teller çok önemlidir. Ermeniler masumdur, hiçbir şey yapmıyorlardı diyemeyiz. Uluslararası hukuk savaş sırasında eğer tehlike oluşturuyorsa azınlıkları hatta kendi ülke insanlarını dahi bulundukları yerlerden kaldırabileceğinizi öngörüyor. Osmanlı'nın sevk kararı aldığı yerlerde talimatlar yayınlamıştır. Ve yerleri değiştirilen halklara birçok kolaylık sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Osmanlı'nın kesinlikle bir soykırım yapmadığını belirten Halaçoğlu, "1,5 milyon insanın katledildiğini söylüyorlar. Bölgede bu kadar Ermeni bile yoktu" dedi. Toplantı sonunda, Pendik Türk Ocakları Başkanı Reşat Azaklı, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'na plaket takdim etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious