Hale Soygazi ve Tarık Akan'a ödül

Hale Soygazi ve Tarık Akan'a ödül.20086
  • Giriş : 03.05.2008 / 23:11:00

Anadolu Üniversitesi (A.Ü.) İletişim Bilimleri Fakültesi tarafından bu yıl 10'uncusu düzenlenen Uluslararası Eskişehir Film Festivali kapsamında, sanatçılar Hale Soygazi ve Tarık Akan'a ''Onur Ödülü'' verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, A.Ü. Yunus Emre Yerleşkesi Sinema Anadolu'da düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, uygarlık yolunun bilim, kültür ve sanattan geçtiğini belirterek, A.Ü.'nün, bilimin, sanat ve kültürle birlikte gelişip yaygınlaşmasına hizmet etmeyi görev edindiğini söyledi.

Bu festivali gerçekleştirmenin, A.Ü.'ye ve kente gurur verdiğini ifadeeden Sürmeli, "Türkiye'nin gurur duyduğu Hale Soygazi ve Tarık Akan'ı ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Ayrıca ülkemizin değerli sanatçılarını ve yurtdışından sanatçıları da burada görmekten mutluyuz. Gelecekteki hedefimiz, Uluslararası Eskişehir Film Festivali'ni daha farklı boyutlara taşıyarak, festivalimizin, genç sinemacıların eserlerini gösterebileceği, uluslararası platformda kabul görmüş bir film festivali olmasını sağlamaktır" dedi.

Konuşmanın ardından Hale Soygazi ve Tarık Akan'a "Onur Ödülü"," Hollywood Filmlerinde Entellektüel Kimliklerin Temsili" makalesiyle Hüseyin Köse'ye "En İyi Sinema Makalesi" ödülü, "Kadına Melodram Yakışır-Türk Melodram Sinemasında Kadın İmgeleri" adlı kitabın yazarı Hasan Akbulut'a "En İyi Sinema Kitabı" ödülü, "Hayatım Sinema" adlı programın sunucuları Defne Alphan ve Muammer Brav'a "Televizyon'da Yayınlanan En İyi Sinema Programı" ödülü, yapımcı Arif Keskiner'e ve sinema yazarı Sevin Okyay'a "Sinemaya Emek" ödülü verildi.

Tarık Akan, törende yaptığı konuşmada, sinemada çalışanların yaşamlarının mücadele içinde geçtiğini belirterek, aldığı ödülden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hale Soygazi de sinemada 30 yılı aşkın bir süre çalıştığını belirterek, Uluslararası Eskişehir Film Festivali'nde aldığı ödülün kendisi için çok önemli olduğunu bildirdi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious