Halepçe'de ölenler Taksim'de anıldı

  • Giriş : 16.03.2008 / 14:38:00

İran-Irak savaşının sürdüğü 16 Mart 1988 de Halepçe'de yaşamını yitirenler Taksim'de anıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsan Hakları Derneği (İHD) ile bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de aralarında bulunduğu grup, yaptıkları basın açıklamasında Halepçe katliamını unutmadıklarını belirterek, dünyanın Kürt halkına borcu olduğunu savundu.

İHD ile bazı sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişilik grup, Halepçe katliamında ölenleri anmak için Galatasaray Meydanı'nda toplandı. "Halepçe unutulamaz, Dünyanın Kürt halkına borcu var, Asimilasyon ve katliamlara son" yazılı Türkçe ve Kürtçe dövizler taşıyan grup adına bir basın açıklaması yapan Leman Yurtsever, Kürtlerin yaşadıkları tüm devlet sınırları içinde, geçmişten bugüne ezildiklerini, ötelendiklerini ve asimilasyona tabi tutularak katledildiklerini ileri sürdü.

16 Mart'ın Halepçe'nin yıldönümü olduğunu hatırlatan Yurtsever şöyle konuştu: "Bugün Halepçe'de vicdanları sızlatan bir katliamın yıldönümü. Halepçe'den önce de sonra da bu değişmedi. Ancak bu bir kader olamaz. Kürt halkı bombalara, katliamlara sessiz kalamaz. Dünya egemenlerine karşı bu kez biz sesleniyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız. Dünyanın Kürt halkına borcu var. "

"Ölmek, öldürmek istemiyoruz" şeklinde sloganlar atan grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious