Halep'ten Mersin'e ilk tren ulaştı

Halep'ten Mersin'e ilk tren ulaştı.19533
  • Giriş : 13.03.2009 / 09:04:00

Halep-Mersin arasında başlayan seferler kapsamında yola çıkan ilk trendeki heyet, Mersin'e ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mersin Tren Garı'na ulaşan heyet, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ile öteki ilgililer tarafından çiçeklerle karşılandı.

Bakan Tüzmen, burada düzenlenen törendeki konuşmasında, Suriye ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin 6 yıl önce 200 milyon dolar ile sınırlı kaldığını belirterek, şimdi rakamın 2 milyar doları bulduğunu vurguladı.

Tüzmen, şunları kaydetti:

"Şu anda yaklaşık 2 milyar dolar olan ticaret hacmimizi karşılıklı olarak 10 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. Bu konuda Başkan Başer Esad'a söz verdik. 2004 yılında kendisine (1,5 milyar doları geçeceğiz) demiştik, O da bize (yapabilir misiniz?) demişti, ama şimdi 2 milyarı bile geçtik."

Mersin'in bir lojistik merkezi olmasını hedeflediklerini, bunun için de demir yolu, deniz yolu ve diger bağlantılara ağırlık verdiklerini vurgulayan Tüzmen, sözlerini şunları ekledi:

"Buradan bir müjde daha veriyorum; Mersin ile İtalya'nın kuzey doğusunda bulunan Trieste limanı arasında Ro-Ro seferleri başlatacağız. Bu yaklaşık 200 TIR'lık bir çalışma olacak. Bunun için ciddi bir alt yapı çalışmasını hazırladık.

Ayrıca feribot seferleri ile İskenderiye-Mersin, tren seferleri Halep-Mersin... Ama bütün bu çalışmaların daha sağlıklı şekilde sürdürülmesi için arkasında yerel yönetimlerinde de aynı vizyon ve kafaya sahip yöneticilerin olması gerekir. O nedenle, Mersin'in hak ettiği, ama kaybettiği 10 yılı kazanmak için, seçim çalışmalarımızı da tüm hızıyla sürdürüyoruz."

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da Mersin ve Halep arasında ticari ilişkilerin gelişmesine önemli katkı sağlayacak olan tren seferlerinin başlatılmış olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yılda yaklaşık 56 bin kişinin taşınmasını öngören bu tren seferlerinde, başta turizm olmak üzere ticari, sosyal ve kültürel ilişkilerin gelişmesinde de çok önemli ilerlemeler olacaktır" diye konuştu.

Suriye Yatırımlar Genel Müdürü Ahmet Abdulaziz de seferlerin bir anlamda "kardeşlik, dostluk, sevgi ve yatırım treni" anlamına geldiğini belirtti.

Seferler aracılığıyla Türkiye ile Suriye arasındaki ticaret ve yatırımlar konusunda çok önemli bir ivme yakalanacağına dikkati çeken Abdulaziz, 2 ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar doların üzerinde olmasının "rüyasını gördüklerini" vurguladı.

Seferlerin, pazartesi ve perşembe günleri Halep'ten saat 21.00'de, salı ve cuma günleri ise Mersin'den saat 23.00'de yapılacağı belirtildi.

Biri yemekli 6 vagondan oluşan 260 yolcu kapasiteli trenin video sistemli olduğu bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*