Halı tezgâhları boş kaldı

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Ödenek gönderilmemesi sonucu, toplam 2 bin 61 tezgâhta 5 bin 394 dokuyucu ve 324 usta öğretici ile ayda 2 bin 701 metrekare halı üretilen Adıyaman'da halıcılığı olumsuz etkilediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adıyaman merkez ve ilçelerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Özel İdare Müdürlüğü, Köylere Hizmet Götürme Birliği kaynakları kullanılarak, halk eğitim müdürlüklerinin usta öğreticileri nezaretinde sürdürülen halıcılık faaliyetlerinde; Bakanlık tarafından ödenek gönderilmemesi sonucu, toplam 2 bin 61 tezgâhta 5 bin 394 dokuyucu ve 324 usta öğretici ile ayda 2 bin 701 metrekare halı üretilen Adıyaman'da halıcılığın olumsuz etkilendiği kaydedildi.

Önceki yıllarda üretilen halıların 11 firma kanalıyla yurt dışına ihraç edildiğini söyleyen Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Refik Taşa; bugün Çin, Romanya gibi ülkelerin kendilerinin üretmesiyle halıcılık sektöründen de elde edilen gelirin bakanlığın ödenek göndermemesinden dolayı bu yıl il ekonomisine girmediğini söyledi. Halı üretiminden Adıyaman'a ayda ortalama 68 bin 428 yeni lira girdi sağlandığını söyleyen Taşar, yılda bir milyon doların il ekonomisine girdisinin olduğunu ifade etti.

Adıyaman'ın 213 bin nüfusuyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gelişkin kentlerinden biri olduğunu söyleyen Taşar, "Nuh tufanına konu olmasıyla ve arkeolojik unsurlarıyla ünlü Nemrut Dağı, Adıyaman'ın en önemli tarihi ve turistik zenginliklerinden. Bunun yanı sıra, Güneydoğu Anadolu Projesi'nin kalbi durumundaki Atatürk barajının önemli bir kısmı Adıyaman il sınırları içerisinde yer alır. Halıcılık da geleneksel el sanatlarının en otantik olanlarından biridir. Anadolu insanı renkler ve motiflerle kâh acısını kâh sevincini halılara ilmek ilmek işlemiştir. Halk ortak duygu ve kültürlerini halılarda en somut şekliyle gösterir" dedi.

Taşar, 2005 yılında Türkiye'nin en büyük halısının Adıyaman'da üretildiğini kaydederek, genç kızların halı atölyelerinde yaptıkları halılar ile ayda yaklaşık 300 YTL gibi bir para kazandıklarını, buna rağmen kursların faaliyetinin durdurulduğunu belirtti. Taşar, "Tütüne alternatif olarak gördüğümüz halıcılık sektörü de böylece Adıyaman'da bitme aşamasına geldi" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious